Průměrná mzda v 1. čtvrtletí stoupla o 3,2 pct. na 35.285 Kč

Průměrná mzda v Česku v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 3,2 procenta na 35.285 korun. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen výdělek reálně stoupl o jedno procento. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Pokles reálného výdělku statistici zaznamenali v prvním čtvrtletí ve dvou ze 14 krajů, a to v Plzeňském a Karlovarském. Všechny ostatní kraje měly nárůst. Nejvyšší průměrná hrubá mzda, 44.432 korun, byla tradičně v Praze a druhá ve středních Čechách (35.296 Kč) a třetí v Jihomoravském kraji (34.540 Kč). Naopak Karlovarský kraj zůstává regionem s nejnižší mzdovou úrovní, v prvním čtvrtletí tam průměrná mzda činila 30.148 korun.

"V prvním čtvrtletí v Česku kulminovala pandemie covid-19, provázená rozsáhlými karanténními opatřeními, ovšem dopad na trh práce byl menší, než se očekávalo," uvedl v analýze ČSÚ. Zvýšení průměrné mzdy tak bylo podobné jako za celý loňský rok. Údaje za letošní první čtvrtletí podle ČSÚ výrazně ovlivnilo snížení počtu zaměstnanců.

"S odezníváním pandemie a opětovným zrychlením růstu ekonomiky se otevře prostor také k rychlejšímu růstu mezd. Ostatně situaci na trhu práce pandemie zásadně nezměnila," uvedl například hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Medián mezd, tedy střední hodnota mezd, vzrostl v prvním čtvrtletí meziročně o 2,5 procenta na 29.867 Kč. U mužů byl 32.235 Kč a u žen 27.237 Kč. Medián představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed hodnot mezd, takže polovina hodnot mezd je nižší než medián a druhá polovina vyšší. Osmdesát procent zaměstnanců tak pobíralo podle ČSÚ mzdu mezi 15.430 Kč a 56.423 Kč.

(ČTK)

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem