Řada jihočeských firem zvýší od ledna platy o šest až sedm procent.

České Budějovice 29. prosince (ČTK) - Některé jihočeské firmy jako ČZ nebo Viscofan zvednou od ledna platy v průměru o šest procent. Další společnosti například Jihostroj nebo Siko, zvýší mzdy o sedm procent. V jiných firmách porostou platy pomaleji. Budvar bude řešit růst mezd v prvním čtvrtletí. Vyplývá to z ankety ČTK.

Odboráři v řadě firem žádali, aby platy rostly v průměru od šesti do deseti procent. "Spodní, nepřekročitelnou hranicí mzdového růstu by mělo být šest procent," uvedla vedoucí jihočeského regionálního pracoviště odborového svazu Kovo Pavlína Jirková.

V českobudějovické firmě Robert Bosch, která patří do skupiny největšího výrobce komponentů do aut, vzrostou od ledna mzdy o 5,22 procenta. Stoupnou i příplatky za odpolední a noční směnu. Bosch je se 3800 pracovníky jeden z největších zaměstnavatelů v kraji. Zvýšení dohodla už také firma Jihostroj, která ve Velešíně vyrábí hydraulické prvky a letecké díly. "Máme zakotveno v kolektivní smlouvě růst v průměru o sedm procent. Neznamená to, že všichni dostanou stejně: ti lepší víc, horší méně," řekl ředitel Jihostroje pro strategii a marketing Hynek Walner.

Ve strakonické ČZ se dohodli na nárůstu průměrných výdělků až o šest procent. "Máme to podvázáno vývojem hospodaření," sdělil ČTK mluvčí firmy Jan Pěnkava. Firma Viscofan CZ, která vyrábí v Českých Budějovicích umělá střívka pro potravinářský průmysl, navýší základní dělnické mzdy na rok 2022 o šest procent, bonusy o dvě procenta a mzdy THP o dvě procenta. ČTK to sdělil jednatel Miloslav Kamiš.

Firma Siko, největší český prodejce koupelnového vybavení, čeká, že průměrná mzda by měla stoupnout zhruba o sedm procent. Benefity nezvýší, uvedl pro ČTK generální ředitel firmy Tomáš Vala. Za 11 měsíců letošního roku byla ve firmě, jež má v ČR a na Slovensku asi 1000 zaměstnanců, průměrná mzda 39.097 Kč. Zhruba o inflaci porostou platy v Koh-i-noor holdingu. "Vzhledem k tomu, že máme v holdingu 41 firem napříč všemi obory, nemůžeme jednoznačně říct, o kolik procent. Každá z firem bude mít navýšení jiné," sdělil ČTK mluvčí Jan Kubát.

Motor Jikov Group zvedne mzdy zhruba o tři procenta, od března. ČTK to řekl ředitel PR oddělení holdingu Marek Prášil. Strojírenská firma Kovosvit ze Sezimova Ústí nezvýší platy plošně, ale individuálně. "Našim zaměstnancům rozšiřujeme počet týdnů dovolené ze čtyř na pět, navíc jsme připravili a vylepšili další benefity," řekl ČTK generální ředitel Kovosvitu Pavel Kovář.

Mlékárna Madeta bude řešit mzdy v průběhu roku, podle hospodářských výsledků, řekla ČTK mluvčí firmy Marta Faktorová. Budějovický Budvar zvedne platy od prvního dubna. "Na vyjednávání si necháváme první kvartál. V tuhle chvíli nemáme rozhodnuto. Ale jestli byl každý rok tlak na mzdy, tento rok nebude výjimkou, spíš bude rekordní," řekl ČTK ředitel Budvaru Petr Dvořák. Od 1. července, kdy začne nový obchodní rok, upraví mzdy vimperský Rohde & Schwarz, který vyrábí například osciloskopy či signální generátory a je v něm průměrná mzda 40.918 Kč. ČTK to sdělil vedoucí personálního oddělení firmy Milan Černý.

ČTK - vkc

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem