Radiožurnál o výši mezd v ČR

Diskutoval předseda OS KOVO Jaroslav Souček

Češi a Litevci jsou laciní dříči, v Itálii si zase žijí nad poměry, bylo nedávno řečeno na tiskové konferenci Českého statistického úřadu, na které byl porovnáván vývoj průměrných mezd v Evropské unii. Z celoevropských údajů o průměrných mzdách v jednotlivých státech vyplývá, že mzdová úroveň je v Česku výrazně nižší, než by odpovídalo výkonnosti ekonomiky. U Italů, Kypřanů nebo také Slovinců je to obráceně, takže jejich mzdy hospodářskou výkonnost předbíhají.

Taková situace ale není v Evropě úplně standardní. Ve většině zemí je tento rozdíl podstatně vyrovnanější. To znamená, že tamní zaměstnanci berou za práci spravedlivější mzdy.

Konkrétně  byla v Česku v roce 2014 roční průměrná mzda téměř 345 tisíc korun. To je 37 procent průměru Evropské unie a v žebříčku unijních zemí zaujala ČR 19. příčku. V unii jsou nejvyšší mzdy v Lucembursku, Dánsku a Irsku. V Evropě je na prvním místě Švýcarsko.

O neuspokojivém vývoji českých mezd diskutovali v pořadu Českého rozhlasu Radiožurnál dne 15. 12. 2016 předseda OS KOVO Jaroslav Souček a europoslankyně za hnutí ANO Martina Dlabajová.

Pořad si můžete přehrát na webové stránce Radiožurnálu zde: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3764247 

(Diskuse o mzdách začíná v zaznamenané relaci na 7 minutě a 45 sekundě.)

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem