Radiožurnál: Odboráři chválí růst mezd

Nad otázkou, zda odpovídá rekordní průměrná mzda v Česku výkonnosti zdejší ekonomiky, se v pořadu Večerní publicistika na stanici Radiožurnál Českého rozhlasu sešli v úterý 3. září zástupci odborů a hospodářské komory.

Předseda Odborového svazu KOVO Jaroslav Souček a viceprezident Hospodářské komory ČR Bořivoj Minář odpovídali na otázky publicisty Tomáše Pavlíčka. Zatímco zvýšení minimální mzdy zhruba o 10 %, tedy na 14 700 korun navrhované MPSV pro příští rok považují odbory stále za nedostatečné, růst průměrné hrubé měsíční mzdy, která se za druhé čtvrtletí poprvé přehoupla přes hranici 34 000 korun, hodnotí předseda Souček pozitivně. „Jako odbory jsme s celkovým růstem mezd spokojeni, v podstatě odpovídá tomu, co jsme požadovali už v minulém roce pro růst mezd v roce 2019,“ uvedl předseda Souček.

Podle viceprezidenta Mináře se nárůst mezd odrazí ve zvyšování cen a snižování konkurenceschopnosti. Toto strašení ze strany zaměstnavatelů je však podle předsedy Součka nepodložené. „Mzda byla v minulosti sedm let zmrazena a díky tomu je poměr minimální mzdy v České republice vůči průměrné mzdě nejnižší v Evropě. Dokonce úroveň naší minimální mzdy je pod úrovní Slovenska, tam jsme se nikdo v České republice nechtěli dostat,“ dodal předseda OS KOVO Jaroslav Souček.

Celý rozhovor si můžete vyslechnout na webu Českého rozhlasu (na časové ose začíná rozhovor v 7:17 a končí v 15:30 min.) – viz odkaz níže:

https://radiozurnal.rozhlas.cz/vecerni-publicistika-s-tomasem-pavlickem-8048577

 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem