Radiožurnál: Podnikatelé sami od sebe mzdy nezvýší

O tom, zda se shodují mzdové požadavky odborářů a zaměstnavatelů diskutovali v pořadu Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře v úterý 17. září na stanici Radiožurnál ČRo předseda Odborového svazu KOVO Jaroslav Souček a viceprezident Hospodářské komory ČR Bořivoj Minář.

Podle Jaroslava Součka ze strany hospodářské komory a některých zaměstnavatelů, stále zaznívá argumentace, že firmy zvyšují mzdy i bez přičinění odborů, ale ve skutečnosti podnikatelé ze své vůle bez vnějšího tlaku mzdy nezvyšují. „Neznám podnikatele, který by přidával sám od sebe bez toho, že by ho k tomu nutily vnější okolnosti. Může to být například momentální nedostatek pracovníků na trhu práce, ale je to samozřejmě také tlak odborů. Budeme dělat všechno proto, aby mzdy rostly více, než vyhlášených 6-7 %, ale je pravda, že některé firmy na toto svými ekonomickými výsledky nedosáhnou,“ řekl mimo jiné předseda OS KOVO Jaroslav Souček.

Bořivoj Minář uvedl, že zvyšování mezd bez vazby na produktivitu práce povede k omezení investic. Podle předsedy Součka jsou ovšem mzdy v porovnání se sousedními zeměmi nízké a nerostou tak, jak by si lidé zasloužili.

Celý rozhovor si můžete vyslechnout na webu Českého rozhlasu – na odkazu níže je třeba vyhledat Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře v 18.10 (na časové ose začíná rozhovor v 18:10:30 min.).

https://program.rozhlas.cz/zaznamy#/radiozurnal/44/2019-09-17

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem