Regionální workshop k získávání nových členů

Zástupci Odborového svazu KOVO se ve dnech 3. až 4. dubna 2023 v maďarském Kecskemétu zúčastnili workshopu určeného pro odborové organizátory a jejich nadřízené v rámci evropského projektu BTUC4Recovery. Workshop byl pořádán evropskou odborovou federací industriAll Europe za přispění Evropské unie a nadace Friedrich-Ebert-Stiftung. OS KOVO bylo zastoupeno místopředsedou svazu Tomášem Valáškem, vedoucími regionálních pracovišť Ivem Navalaným a Martinem Sýkorou a odborovým organizátorem Jaromírem Valešem. Společně s českými zástupci se workshopu účastnili odboroví organizátoři a jejich vedoucí pracovníci ze všech zemí zapojených v projektu, a to tedy z Polska, Maďarska, Srbska a nově také ze Slovenska.

Během prvního dne programu si účastníci navzájem vyměnili zkušenosti a poznatky z jejich dosavadní práce v rámci projektu. Následně se náplň workshopu posunula k rozpravám o budování odborových struktur se zaměřením na členství. Před společnou večeří se pozornost věnovala ještě prohloubení organizačních dovedností, a to jak z teoretického, tak z praktického hlediska. Účastníci se tak naučili např. jak by mělo vypadat organizované pracoviště nebo jak správně postupovat při kampani.

Druhý den ráno účastníky čekalo vystoupení členů vedení odborových svazů z Maďarska a Česka, ve kterém se ve formě rozhovoru podělili o své zkušenosti s prosazováním myšlenek organizačního přístupu ve svých svazech, s jejich následnou implementací a spoluprací s odborovými organizátory. Po krátké diskuzi byli účastníci obeznámeni se situací v nedalekém Mercedesu, kde se budou konat volby do rady zaměstnanců a za účelem nejen zviditelnění těchto voleb se všichni přítomní přesunuli přímo před závod Mercedesu, aby pomohli kolegům z maďarského svazu VASAS s letákovou kampaní. Úspěšné rozdávání letáků maďarskými a zahraničními odboráři zaměstnancům Mercedesu před prostory jejich závodu zabralo více než hodinu a program workshopu byl následně ukončen zpětnou vazbou k akci samotné a zároveň celému dvoudennímu workshopu.

Jaromír Valeš

Fotogalerie: 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem