Slovenští odboráři OZ KOVO chystají kvůli minimální mzdě veřejné shromáždění

Odborový zväz KOVO (OZ KOVO) ve středu 2. října organizuje veřejné shromáždění na podporu požadavku Konfederace odborových svazů (KOZ SR) na minimální mzdu ve výši 607 eur. V Bratislavě se ho zúčastní „kováci“ ze všech koutů Slovenska. Veřejné shromáždění začne v 10:00 před sídlem KOZ SR na Odborářském náměstí 3 a následně se odboráři organizovaně přesunou na Náměstí svobody 1 před Úřad vlády SR. Předpokládaný termín příjezdu na Náměstí svobody je přibližně 10:30.

Jak uvedl v pátek 27. září na tiskové konferenci předseda Rady OZ KOVO Emil Machyna, chceme vzkázat vládě, že jim držíme palce ve snaze, dát člověka na první místo. Půjdeme zároveň požádat, aby ještě zvážili, zda 580 eur je dost, a jestli by nemohli minimální mzdu ještě zvýšit. Naše země má na to předpoklady, aby měla minimální mzdu ve výši 607 eur. V Polsku momentálně chtějí zvýšit minimální mzdu na 600 eur, v Čechách chtějí 580, ve Slovinsku je na úrovni 886 eur.

"Ano, nepopíráme, že máme na Slovensku pokles růstu HDP na 2 procenta, ale strašit tímto lidí je nezodpovědné, neboť některé země by i za tuto výšku HDP byly vděčné. Proto chceme uspořádat pochod našich funkcionářů zastupujících cca 180 000 zaměstnanců po celém Slovensku. Z našich řad očekáváme zhruba 800 lidí, doufáme však, že se přidají i jiné odbory, " řekl Machyna.

Dále zdůraznil, že pokud by mělo Slovensko zkrachovat, jak to říkají někteří naši oponenti, tak by zkrachovaly i ostatní země, zejména v západní Evropě, kde je minimální mzda mnohem vyšší. Největší kapitál pro zaměstnavatele je přece člověk a toto je třeba si uvědomit. Pokud chceme být konkurenceschopní, musíme lidem zaplatit. Toto je nejdůležitější věc, kterou si musí zaměstnavatelé uvědomit.

Autor: (OZ KOVO, JJ)

https://www.ozkovo.sk/clanky/oz-kovo-chysta-kvoli-minimalnej-mzde-verejn...

 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem