Spravedlivější Evropu pro zaměstnance – program EOK pro eurovolby 2019

Evropské volby 23. – 26. května 2019 budou pro evropské zaměstnance rozhodující. Nový Evropský parlament může buď učinit z Evropy lepší místo pro život, nebo může zničit evropskou spolupráci budovanou po mnoho let,“ stojí v prvním bodě programu Evropské odborové konfederace (EOK) pro evropské volby 2019. V jednom z dalších bodů EOK vyzývá všechny odboráře, odborářky a všechny ostatní, aby šli k evropským volbám a aby volili strany a kandidáty, kteří podpoří odborové požadavky EOK a přispějí k lepšímu životu žen, mužů, mladých i starších lidí v Evropě.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice v pátek a sobotu 24. a 25. května. Ve volbách, které se opakují každých pět let, může český volič rozdělit mandáty mezi 21 poslanců (z celkového počtu 705). Nejsilnější politickou skupinou po volbách v květnu 2014 se stala Evropská lidová strana (EPP) se 217 zástupci, za ní se umístila aliance socialistů a demokratů (S&D) s 189 křesly. V Česku obdrželo po čtyřech mandátech hnutí ANO, ČSSD a koalice TOP09 a STAN. Zbylá křesla si rozdělily KSČM (tři), KDU-ČSL (tři), ODS (dvě) a Svobodní (jedno).

Evropská odborová konfederace byla založena v roce 1973 na ustavujícím sjezdu v Bruselu. EOK sdružuje 45 milionů pracujících v 90 odborových konfederacích v 38 zemích.  Je uznána Evropskou unií, Radou Evropy a Evropským sdružením volného obchodu (ESVO) za jedinou reprezentativní meziodvětvovou odborovou organizaci na evropské úrovni. Hlavním cílem EOK je prosazování evropského sociálního modelu, rozvoj sjednocené mírové a stabilní Evropy, kde pracující i jejich rodiny mohou plně požívat lidských a občanských práv a žít na vysoké úrovni.

Odkaz na program EOK – eurovolby 2019 viz níže:

Soubor: 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem