Stávka v IG Watteeuw - mezník v novodobé historii OS KOVO

Od stávky ve společnosti IG Watteeuw v Brně uplynuly letos v říjnu tři roky. Jednalo se o nejdelší stávku v novodobé historii České republiky. Trvala devět dnů. Zaměstnanci stávkou hájili své právo na soukromý život a důstojnost. Tehdejší boj vyhráli, získali zasloužený respekt a nové zkušenosti.

Podle odborářů z IG Watteeuw bylo spouštěcím momentem, který později zažehl stávku, přijetí nového generálního ředitele. „Nový generální ředitel vůbec nerozuměl výrobě, neuměl jednat s lidmi. Pokud se ve výrobě něco zaseklo a někdo ze zaměstnanců se na něho obrátil, tak prchl a už se neobjevil, zato lidi buzeroval za naprosté zbytečnosti,“ shodují se kováčtí odboráři.

„Flexibox“ stávku odstartoval                                                                                                                      

Ovšem poslední kapkou bylo zavedení takzvaného „flexiboxu“, tedy povinnosti pracovat nad rámec pevné pracovní doby podle potřeb firmy a řešit nárazové zakázky. „Byli jsme nezkušení, nevěděli jsme, co všechno to bude pro nás znamenat, tak jsme s tím tenkrát souhlasili. Takže jsme flexibox na rok zkusili, po té zkušenosti byli lidi obrovsky naštvaní,“ vzpomíná předseda ZO OS KOVO IG Watteeuw Zlatomír Vyhňák. Jakmile generální ředitel flexiboxy zavedl, hned nato propustil dvaadvacet lidí. Jejich práci museli zastat zbývající zaměstnanci. Za rok odpracovali 17 000 hodin navíc.

Znechucení lidí z nových poměrů v zaměstnání bylo obrovské, stejně jako jejich odhodlání k protestu. „Vyhlásili jsme stávkovou pohotovost, Pak proběhlo jedenáct kol jednání, ani s pomocí zprostředkovatele se ale nic nepodařilo vyjednat,“ vzpomíná předseda Vyhňák. Stávková pohotovost nepomohla. „Takže 29. září 2015 jsme šli do stávky, předtím jsme nakoupili sololit na cedule s hesly, vesty, plakáty, a šli jsme do toho,“ vzpomíná místopředseda Josef Kugler. Kováci předpokládali, že jejich protest potrvá jen pár dnů. Nakonec se ovšem stávka protáhla na, v českých poměrech neuvěřitelných, devět dnů.

Odboráři z OS KOVO zvítězili                                                                                                                                

Po devíti dnech konečně firma ustoupila. Zrušila flexiboxy a zvedla platy. Během krátké doby dosadila nového generálního ředitele. Stávka odboráře mnoho naučila. „Pro nás to bylo obrovské vítězství, a taky ponaučení. Pochopili jsme, že v podobných případech je nutné kontaktovat nejvyšší vedení, neutrácet peníze za zbytečnosti, ale mít je v záloze pro podobné případy. A strašně důležité je nejednat sám, ale mít u jednání svědky a všechno, co se dohodne, mít sepsané černé na bílém,“ shrnuje hlavní „pravidla pro stávku“ Zlatomír Vyhňák.

Vztahy mezi novým vedením a odbory jsou od té chvíle korektní. „Zatím se nestalo, že bychom se neshodli na kompromisu, který by vyhovoval oběma stranám,“ oceňuje spolupráci s kováky nový generální ředitel Ing. Jan Prášil.

Více se o stávce dozvíte v prosincovém vydání časopisu Kovák č.22/2018                                                           

Odkaz na časopis Kovák č.22/2018:  https://www.oskovo.cz/sites/default/files/kovak/Kovak%202018/Online/kova...

Fotogalerie: 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem