Švédský přístup se v Čechách neuplatňuje

Firma Assa Abloy uzavře závod Bera v Loukovicích na Třebíčsku

Výrobce zámků Assa Abloy Czech and Slovakia Rychnov nad Kněžnou uzavře svůj výrobní závod Bera v Loukovicích na Třebíčsku. O práci tam přijde všech 22 zaměstnanců. Rychnovská firma, známá výrobou zámků FAB, patří švédské společnosti Assa Abloy - největšímu výrobci zámků na světě. V okrese Třebíč je nezaměstnanost 10,9 procenta, bez práce je zde 8400 lidí.

Odborová organizace požadovala vypracování sociálního plánu, který by mohl mít dvě části – první by se zabývala pomocí při získávání nových pracovních míst, druhá určitým odstupným nad rámec toho, co je běžné. Je to míněno jako určitý polštář pro propuštěné pracovníky, kteří v místě již nemají šanci sehnat nové zaměstnání. To však firma odmítá.

Podle názoru Rudolf Procházky, předsedy ZO OS KOVO při FAB je tento postoj právě u pobočky švédské firmy ne zcela pochopitelný, zvýšení odstupné by prosperující firmu nijak zvlášť nezatížilo. „Na jedné straně oceňuji, že nabídli kolegům z Loukovic například nejrůznější rekvalifikace.  Na druhou stranu přístup, kdy odmítají zvýšené odstupné i pro tak malý počet pracovníků z tak odlehlé oblasti, kteří bezpochyby budou mít po odchodu firmy vážné existenční starosti, neodpovídá způsobu sociálního jednání, proklamovaného firmou, není v souladu s hodnotami a postupy, uplatňovanými ve Švédsku.

„Firma Assa Abloy, vlastnící společnost FAB, koupila zhruba před dvěma lety i firmu BERA v Loukovicích. Nyní tuto pobočku ruší a nabízejí místa v Rychnově nad Kněžnou, což je pochopitelně pro lidi neakceptovatelné zejména z hlediska vzdálenosti,“ řekl nám předseda OS KOVO Josef Středula. „Může to i znamenat, že koncern při nákupu firmy v roce 2011 spekuloval s likvidací konkurence, ale to zaměstnanci nikdy nebyli, rádi by zde i nadále pracovali,“ dodává. V Loukovicích firma BERA již před koupí švédským koncernem vyráběla originální bezpečnostní elektromagnetický zámek, jehož výroba se nyní zřejmě přesune do Rychnova. 

„Myslíme, že situace není dobrá i z hlediska toho, z jaké země firma přichází, měla by se chovat jinak a přistoupit k věci opravdu sociálně zodpovědným způsobem. Určitě budeme kontaktovat i švédské velvyslanectví v ČR a požádáme o spolupráci kolegy z odborů ze Švédska. Již jsme se také obrátili na hejtmana  kraje Vysočina, který má na vyřešení situace ve prospěch zaměstnanců velký zájem “ dodává J. Středula. 

Tisková zpráva OS KOVO                                       Praha 25. 3. 2014  


Odbory se bouří: Švédský přístup se v Čechách

Výrobce zámků Assa Abloy Czech and Slovakia Rychnov nad Kněžnou uzavře svůj výrobní závod BERA v Loukovicích na Třebíčsku. O práci tam přijde všech 22 zaměstnanců. 

Rychnovská firma, známá výrobou zámků FAB, patří švédské společnosti Assa Abloy - největšímu výrobci zámků na světě. V okrese Třebíč je nezaměstnanost 10,9 procenta, bez práce je zde 8400 lidí, informoval odborový svaz KOVO.

Odborová organizace požadovala vypracování sociálního plánu, který by mohl mít dvě části – první by se zabývala pomocí při získávání nových pracovních míst, druhá určitým odstupným nad rámec toho, co je běžné. Je to míněno jako určitý polštář pro propuštěné pracovníky, kteří v místě již nemají šanci sehnat nové zaměstnání. To však firma odmítá.

Amazon, nebo pracovní Dramazon?

Podle názoru Rudolfa Procházky, předsedy ZO OS KOVO při FAB, je tento postoj právě u pobočky švédské firmy ne zcela pochopitelný, zvýšené odstupné by prosperující firmu nijak zvlášť nezatížilo. „Na jedné straně oceňuji, že nabídli kolegům z Loukovic například nejrůznější rekvalifikace.  Na druhou stranu přístup, kdy odmítají zvýšené odstupné i pro tak malý počet pracovníků z tak odlehlé oblasti, kteří bezpochyby budou mít po odchodu firmy vážné existenční starosti, neodpovídá způsobu sociálního jednání, proklamovaného firmou, není v souladu s hodnotami a postupy, uplatňovanými ve Švédsku.

„Firma Assa Abloy, vlastnící společnost FAB, koupila zhruba před dvěma lety i firmu BERA v Loukovicích. Nyní tuto pobočku ruší a nabízejí místa v Rychnově nad Kněžnou, což je pochopitelně pro lidi neakceptovatelné zejména z hlediska vzdálenosti,“ uvedl předseda OS KOVO Josef Středula. „Může to i znamenat, že koncern při nákupu firmy v roce 2011 spekuloval s likvidací konkurence, ale to zaměstnanci nikdy nebyli, rádi by zde i nadále pracovali,“ dodává. V Loukovicích firma BERA již před koupí švédským koncernem vyráběla originální bezpečnostní elektromagnetický zámek, jehož výroba se nyní zřejmě přesune do Rychnova. 

„Myslíme, že situace není dobrá i z hlediska toho, z jaké země firma přichází, měla by se chovat jinak a přistoupit k věci opravdu sociálně zodpovědným způsobem. Určitě budeme kontaktovat i švédské velvyslanectví v ČR a požádáme o spolupráci kolegy z odborů ze Švédska. Již jsme se také obrátili na hejtmana  kraje Vysočina, který má na vyřešení situace ve prospěch zaměstnanců velký zájem “ zdůraznil Středula.

 

(kou, foto: prvnizpravy.cz)                     

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem