Testy „odhalily“ v Unexu 50 pozitivních. Covid měl jediný

Nařízení o povinném testování zaměstnanců ve firmách ušité horkou vládní jehlou rozpoutalo chaos. Podniky těžko shánějí testy, které se ale nakonec ukazují jako nespolehlivé. Velkosklady jsou vyprodané a často nezbývá než nakupovat jednotlivé kusy v lékárnách, nebo zatěžovat veřejná testovací centra. Falešně pozitivní zaměstnanci, kteří musí následně do zbytečné karantény, chybí ve výrobě. Množství chybných výsledků v některých firmách a jejich dopady na výrobu jsou alarmující. V uničovském Unexu se jednalo o 50 falešně pozitivních.

„Testujeme sami kromě úterý každý den antigenními testy ze slin. Výsledky jsou katastrofální. Z 500 testovaných jich bylo pozitivních 50. Následně při PSA byl prokázán pouze jeden pozitivní. Nakoupením nových testů se situace už neopakovala. Firma vynakládá na testy nemalé mzdové prostředky, které by mohly být použity pro zaměstnance. Podpora státu je minimální. Samozřejmě, že chybí zaměstnanci, kteří jsou v karanténě nebo na ošetřování člena rodiny. Ti, kteří je nahrazují jsou přetěžováni a jejich osobní život je rozvrácen. Vše jim navíc komplikuje nutnost starat se o děti na distanční výuce. Možnost odpočinku pro ně neexistuje,“ popisuje zoufalou situaci předseda místní ZO OS KOVO UNEX Zdeněk Zecha.

Od původního záměru zvýšit frekvenci testování na dvakrát týdně vláda prozatím ustoupila. Předseda OS KOVO Jaroslav Souček ve svém dopise vládu varoval. Rozhodnutí testovat dvakrát týdně by podle něj bylo pro firmy neúnosné a svojí nespolehlivostí i kontraproduktivní.

Podle místopředsedy OS KOVO Tomáše Valáška bylo testování jedním z témat zasedání Předsednictva OS KOVO, které proběhlo v úterý 23. března. „Z diskuzí jednoznačně vyplynulo, že testování dvakrát týdně je z logistických a kapacitních důvodů těžko proveditelné. Chybí personál a potřebná místa pro testování. Firmy si stěžují na nekvalitní AG testy. Lékaři často vystavují neschopenku těm, kteří byli pozitivně testováni AG testy, ale poté jim vyšel PCR test negativní. Tito lidé pak chybí ve výrobě,“ uvedl místopředseda Valášek.

 

 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem