Tripartita: Minimální mzda se zvýší na 9000 korun

 Minimální mzdu čeká od ledna 2015  zvýšení. Ze současných 8 500 vzroste na 9 000 korun. Dohodla se na tom v úterý, 2. 6. 2014, na svém jednání tripartita, tedy zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů. Nařízení musí ještě schválit vládní kabinet. 

Minimální mzdu v Česku podle údajů ministerstva práce pobírá asi 100 000 lidí, což představuje přibližně dvě procenta všech. Naposledy se zvyšovala v srpnu 2013 na základě rozhodnutí Rusnokovy vlády; tehdy to bylo rovněž o 500 korun na současných 8 500 korun. Od roku 2007 až do roku 2013 činila minimální mzda 8 000 korun.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zvýšení minimální mzdy podpořil. "Je strašně důležité, aby lidé, kteří pracují, měli garantován vyšší minimální příjem než lidé, kteří se třeba práci snaží vyhýbat," řekl předseda vlády.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula by minimální mzdu zvýšil ještě víc. "Minimální mzda v České republice je stále nižší než sociální dávky, které může člověk dostat. Tudíž stále nemá motivační charakter," míní J. Středula. Očekává, že na konci funkčního období současné vlády by se mohla minimální mzda blížit až 12 000 hrubého. V Evropské unii je Česká republika podle J. Středuly čtvrtá nejhorší, pokud jde o výši minimální mzdy.

S tím souhlasí ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). "V současné době patříme k nejhorším zemím v Evropské unii – minimální mzda v rámci Evropské unie je nižší už jenom v Bulharsku, Rumunsku a Litvě," prohlásila Marksová.

Zaměstnavatelé s růstem o 500 korun souhlasili, upozornili však, že některá odvětví s ním můžou mít problém. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák označil jako nejvíc ohrožené obory sociální služby, obchod, textilní a kožedělný průmysl či dopravu. Při dalším zvyšování minimální mzdy bude podle něj nezbytné zohlednit vývoj ekonomiky a kondici firem. "Prostředky musíme vytvořit my, oni je jenom spotřebují," poznamenal Hanák.

Vládní strany se už v koaliční dohodě zavázaly, že budou postupně minimální mzdu zvyšovat, aby se přiblížila 40 procentům průměrné mzdy ve státě. Ta za loňský rok dosáhla 25 128 korun, dvěma pětinám tak odpovídá asi 10 000 korun. Pro zvýšení minimální mzdy na tuto částku se vyslovil i prezident Miloš Zeman.

Po plánovaném nárůstu minimální mzdy na 9 000 korun zůstane její poměr k průměrné mzdě na 34 procentech. 

Video z brífinku po jednání tripartity dne 2. 6. 2014 naleznete zde: 

 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem