V automobilce v Kolíně vyhlásili stávkovou pohotovost

Zástupci odborových organizací, působících v TPCA, oznámili vedení firmy, že vyhlašují stávkovou pohotovost.

Tímto krokem chtějí podpořit vyjednávací týmy při právě probíhajícím kolektivním vyjednávání.  Pohotovost byla vyhlášena v pátek, 20. 3. 2015, v 17 hodin. „Stávka je však až krajním řešením," řekl Ivo Navalaný, předseda odborové organizace KOVO, která v TPCA působí vedle dalších odborů, konkrétně  ASO. Odbory požadují navýšení mezd o zhruba 1340 korun, automobilka chce navýšit mzdy většiny zaměstnanců o 500 korun. Vyjednávání by měla dál pokračovat příští týden. Výroby by se stávková pohotovost dotknout neměla.

Předseda ZO OS KOVO v TPCA Ivo Navalaný řekl, že společnost ve svém návrhu kolektivní smlouvy požaduje mj. i zvýšení flexibility zaměstnanců. „Firma navrhuje zavést tzv. konto pracovní doby. To znamená, že by pracovní doba byla variabilní podle požadavků výroby," vysvětlil. Odbory to vnímají jako zásah do komfortu lidí. „Museli by chodit do práce v jiné dny, než jsou zvyklí, nebo by naopak někdy museli zůstávat doma. Vedle toho firma vytváří obrovský tlak na snižování nákladů," řekl.

V TPCA pracuje asi 3000 lidí. Stávková pohotovost v kolínské automobilce TPCA, která před dvěma týdny oslavila 10 let sériové výroby, ještě nikdy vyhlášená nebyla.

Další informace naleznete na stránkách Facebooku Kovák zde: 

O stávkové pohotovosti v TPCA vyšlo větší množství článků i v dalších médiích. Naleznete je například zde:

  1. http://www.denik.cz/ekonomika/v-automobilce-vyhlasili-stavkovou-pohotovo...
  2. http://kolinsky.denik.cz/zpravy_region/odborari-v-tpca-pozaduji-trinacty...
  3. http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/odborum-tpca-vadi-zaved...
  4. http://www.investujeme.cz/aktualne-cz/odborari-z-kolinske-automobilky-js...
  5. http://ekonomika.idnes.cz/stavkova-pohotovost-v-tpca-dfb-/ekonomika.aspx...

 

ČMKOS podpořila odbory v TPCA

„Odborová organizace v TPCA, která vyhlásila stávkovou pohotovost v rámci vyjednávání  o mzdových podmínkách nové kolektivní smlouvy, má naši plnou podporu," uvedl Josef Středula předseda ČMKOS. Kolektivní vyjednávání je velmi důležitým nástrojem, jak českým zaměstnancům zvyšovat mzdy a platy. Je to cesta, jak za srovnatelnou práci  přibližovat naše  mzdy u nás,  mzdám zahraničních firem působícím  v ČR.  ČMKOS  podporuje odborové organizace v jejich legitimních požadavcích a váží si přístupu odborářů TPCA požadovat  reálné  ocenění náročné práce v této automobilce, zdůraznil  Josef Středula. 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem