V Backer Electro CZ je hlášen COVID-19, management ale zavřít odmítá

Hazardní rozhodnutí vedení hlinského Backer Elektro CZ pokračovat ve výrobě i poté, co bylo v závodě potvrzeno několik nakažených koronavirem, vystavuje zaměstnance neúměrnému riziku nebezpečné nákazy. V pátek 27. března byla jedna ze zaměstnankyň závodu, toho času na nemocenské, pozitivně testována na infekci COVID-19. Místo okamžitého uzavření provozu však ředitel závodu informoval zaměstnance, že podle krajské hygienické stanice uzavření není nutné. Od té doby nakažených přibylo. Výroba přes protesty místních odborů pokračuje. Kolem tří set lidí je tím vystaveno reálnému nebezpečí nákazy.

Nemocná se léčila na běžnou chřipku. Před nástupem na nemocenskou byla v kontaktu se zaměstnanci podniku. Až pozdější testování u ní odhalilo koronavirovou nákazu. Následné testování jejích spolupracovníků odhalilo další nakažené. Rozhodnutí vedení dál pokračovat ve výrobě zaměstnanci nechápou, mnozí se bojí jít do práce, se strachem se čeká na výsledky dalších testů. „Krajská hygienická stanice podle prohlášení ředitele podniku uzavření výroby nepožaduje. Jsme tím překvapeni, provoz běží dál. S vedením závodu jsme jednali o preventivním uzavření kvůli epidemii ještě před první nakaženou, ale bylo nám řečeno, že k tomu není důvod. Postoj managementu se od té doby nezměnil. Ředitel s odbory nekomunikuje, na mé výzvy ke komunikaci nereaguje,“ popisuje tristní situaci předsedkyně místní ZO OS KOVO Alena Šírová.

Podle Šírové může být rozšíření nákazy do celého podniku a díky tomu také mimo podnik jen otázkou krátkého času. Nečinnost managementu firmy a nevysvětlitelně laxní přístup krajské hygienické stanice budí v mnohých obavy. „Od zjištění první nakažené bylo pozitivně testováno několik dalších zaměstnanců. Přesný počet nebyl místním odborům sdělen. Z dostupných informací se zatím ví, že jedna nemocná má těžší a jedna lehčí průběh. Celá jedna směna podniku, ve které byli někteří pozitivně testovaní zaměstnanci, je v karanténě. Druhá směna ale jede bez omezení, lidé chodí dál do práce. Hygienická stanice ani zaměstnavatel prostory, ve kterých se pohybovali nakažení, nedali vydezinfikovat, někteří zaměstnanci tam dále musejí pracovat. Na hygienickou stanici se ani nemůžu dovolat, neberou telefon. Ředitel podniku vyvěsil na nástěnce vzkaz pro zaměstnance, že není důvod k uzavření továrny, práce je dost a výroba bude pokračovat. Někteří odmítají chodit do práce a berou si dovolenou. Ředitel na to přistoupil, že dovolenou jim bude tolerovat, ale podnik provoz nezastaví.“

Podle předsedkyně Šírové je rozhodnutí o zastavení výroby závislé na centrálním managementu ve Švédsku. Vzhledem k tomu, že Švédsko se staví k řešení COVID-19 liknavě, lze očekávat, že švédští manažeři budou pokračovat v hazardu s životy svých zaměstnanců. „Trváme na okamžitém uzavření podniku na dobu, kterou epidemie bude vyžadovat. Situace je dále neudržitelná. Jde o naprosté selhání, nepochopení vážnosti situace a hazardní honbu za ziskem za každou cenu, kterou mohou zaplatit zaměstnanci svým zdravím i životy,“ varuje předsedkyně místních kováků Alena Šírová.

„Osobně zvládnu pochopit spoustu věcí. Myslím, že se dost dobře dokážu vcítit i do kůže zaměstnavatelů, protože tato doba není jednoduchá pro nikoho. Spousta z nich si dokonce zaslouží můj obdiv, protože do opatření investují v mnoha případech částky přesahující milióny korun. Ano, jsou takové firmy! Jenže, i mé pochopení má své meze. Prostě mi hlava nebere tu křečovitou snahu udržet výrobu navzdory všemu a všem. A nejedná se pouze o firmu Backer. Hygiena strká hlavu do písku, jeden nakažený ‒ žádný nakažený. Pár lidí „šoupne“ do karantény a firma vesele vyrábí dál. Opravdu stojí těch pár grošů za ohrožení zdraví a životů? Rozhodně ne. A firmu toto přehlížení faktu stejně dříve nebo později dostihne. Ale to už bude jiný příběh,“ netají své rozčarování nad zbytečným hazardem vedoucí RP OS KOVO Hradec Králové Rudolf Procházka.

Závod v Hlinsku je součástí švédského koncernu NIBE INDUSTRIER AB působícího v několika zemích Evropy. V České republice má koncern celkem tři závody – v Hlinsku se zabývá výrobou různých typů topných těles.

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem