V Česku je dva a půl milionu seniorů – chtějí větší podíl na rozhodování

Podíl seniorů na rozhodování o správě věcí veřejných neodpovídá jejich počtu v populaci. Dva a půl milionu důchodců, kteří v České republice žijí, by měli mít právo více rozhodovat o věcech, které se jich týkají. To bylo hlavní myšlenkou Mezinárodní konference o participaci seniorů na rozhodování o věcech veřejných pořádané Radou seniorů ČR v pátek 29. listopadu v Hotelu Olšanka v Praze.  Na jednání dokonce zazněl požadavek, aby senioři měli stejnou pozici, jakou mají odbory.

Organizátoři pozvali na konferenci představitele zahraničních seniorských organizací a také premiéra Andreje Babiše. Ten se v rozsáhlém projevu zaměřil na výčet toho, co jeho vláda pro důchodce udělala.  „Snižujeme ceny a doplatky na léky. Snížili jsme limit doplatků na částečně hrazené léky na recept,“ zmínil téma, s nímž se potýká většina penzistů. „Za deset let vzrostl starobní důchod o třetinu a k největšímu nárůstu došlo letos, kdy podle odhadu průměrný důchod vzrostl o více než 7,2 %,“ pochlubil se mimo jiné předseda vlády. Na jeho projev reagovali účastníci konference potleskem. 

Předseda Rady seniorů ČR Dr. Zdeněk Pernes ve své prezentaci upozornil na zastoupení seniorů v orgánech státní správy a samosprávy. To podle něj neodpovídá zastoupení seniorů v populaci a mělo by být podstatně vyšší. „Počet zastoupení seniorů v zastupitelstvech obcí, měst, parlamentu a senátu je podhodnocen,“ zdůraznil. „Požadujeme pouze zrovnoprávnit společenské postavení mezi generacemi české občanské společnosti,“ formuloval dlouhodobý cíl Rady seniorů ČR její předseda. Organizace zastupující seniory také chtějí, aby je vláda vnímala jako partnery a přispívala jim na podporu sociálního dialogu. „Náš sjezd požaduje stejná práva, jaká mají odborové organizace,“ řekl Dr. Zdeněk Pernes.

„Každý občan by měl mít právo podílet se na rozhodování ,“ řekl na konferenci Dirk Jarré, prezident Evropské federace seniorů (EURAG). „Nic o nás bez nás, to by mělo být principem,“ dodal. Předseda Jednoty důchodců na Slovensku Ján Lipianský popsal vývoj, jakým prošli senioři na Slovensku. Tam došlo za premiéra Roberta Fica k posílení pozice důchodců transformací někdejšího Výboru pro seniory na Radu vlády pro práva seniorů a rozšíření pravomocí. „Každý zákon, který jde do vlády, musí mít vyjádření Rady vlády pro práva seniorů,“ popsal slovenskou praxi Lipianský. Viceprezident EURAGu Jaap van der Spack zdůraznil nutnost dobrovolné práce pro zajištění práv starší populace.  „Prvořadé je spolupracovat se všemi sesterskými organizacemi na všech úrovních, musíme také zlepšovat a obnovovat své znalosti,“ připomněl účastníkům pražské seniorské konference.

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem