V chemičce Agrofertu připravují stávku

Ve valašskomeziříčské společnosti DEZA, která zaměstnává přibližně tisícovku lidí, dnes ve tři hodiny odpoledne vyhlásili časově neomezenou stávkovou pohotovost. Dohodly se na tom oba odborové svazy (OS KOVO a ECHO), jež ve společnosti působí.

Důvodem je spor o uzavření podnikové kolektivní smlouvy pro letošní rok, o jejíž podpis odboráři usilují už od října loňského roku. Žádají v ní zvýšení základních tarifních mezd o 13 %, růst příplatku za směnnost o 20 % a růst podílu na zisku o 2 %. „Už jen fakt, že se na tomto postupu shodly oba odborové svazy zcela jednoznačně a skutečnost, že máme absolutní podporu nejen odborářů, ale také naprosté většiny všech zaměstnanců, svědčí o tom, že jsme schopni a připraveni věci dotáhnout do konce,“ okomentoval aktuální situaci v chemičce David Šrott z Regionálního pracoviště OS KOVO ve Zlíně. V pondělí 21. května proběhlo jednání před zprostředkovatelem, který navrhl navýšení o 10 %, to je ovšem pro odboráře vzhledem k vývoji na trhu práce a charakteru výroby v chemičce nepřijatelné.

Přesto, že se DEZA zabývá zpracováním statisíců tun černouhelného dehtu a výrobou benzolu, tedy pro životní prostředí a lidské zdraví nebezpečných látek, mzdy ve firmě jsou na velmi nízké úrovni. Podle analýz odborářů v období let 2010 – 2016 prakticky nerostly, respektive byly navyšovány pouze o inflaci. Průměrná mzda všech zaměstnanců společnosti činí necelých 33 tisíc korun. Společnost nabízí na svých webových stránkách a na billboardech se sloganem „DEZA je bezva“ nástupní plat ve výši 22 tisíc korun.

„Věříme, že se nám podaří dosáhnout úspěchu, situaci máme v rukou, ale především máme podporu lidí, kteří jsou dlouhodobě a naprosto oprávněně nespokojení, jsme tedy schopni připravit stávku. Ovšem stávka je jen nástroj, ne cíl,“ dodává David Šrott ze zlínského RP OS KOVO. (jom)

 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem