V Hlinsku vyhlásili kvůli ubohým mzdám neomezený stávkový protest

Tragicky nízké mzdy přiměly odboráře OS KOVO ve firmě  Backer Elektro CZ a.s. (část někdejší společnost ETA) v Hlinsku koncem minulého týdne k vyhlášení neomezené stávkové pohotovosti.  Protest má masivní podporu všech zaměstnanců, nejen členů odborů. Závod v Hlinsku je součástí švédského koncernu NIBE INDUSTRIER AB působícího v několika zemích Evropy. V České republice má koncern celkem tři závody – v Hlinsku zaměstnává kolem tří set lidí. Zabývá se výrobou různých typů topných těles. Ve středu tohoto týdne by mělo proběhnout další jednání s českým vedením firmy.

Podle odborářů jsou mzdy u některých profesí ve firmě o desítky procent nižší, než kolik činí regionální průměr. „Reálné mzdy u dělnických profesí přesahují minimální mzdy jenom o pár stokorun - u dělnických profesí se mzdy pohybují kolem 14 500 korun. Přitom firma za poslední roky byla vždy v zisku. Tahle ubohá mzda, o které jsem se zmínila, se týká třiceti, možná čtyřiceti procent dělnických profesí,“ dodává předsedkyně odborářů v Backer Elektro CZ Alena Šírová. 

Zástupci Odborového svazu KOVO v Hlinsku mají za sebou několik neúspěšných pokusů o sjednání kolektivní smlouvy. Jejich návrhy ovšem český management opakovaně zamítl. „Náš požadavek při kolektivním vyjednávání byl takový, aby v šesté tarifní třídě, což je kvalifikovaný dělník po zaučení, činila mzda 16 700, zatímco zaměstnavatel nabízí nějakých 14 600,“ uvedla Alena Šírová. Současně s vyhlášením neomezené stávkové pohotovosti poslali odboráři dopis švédskému vedení. Vysvětlují v něm důvody, proč se zaměstnanci rozhodli k protestu a zdůvodňují v něm oprávněnost svých požadavků.

„Zaměstnavatel Backer Elektro CZ a.s. za poslední tři roky odměňuje kvalifikovanou pracovní sílu těsně nad hranicí minimální mzdy v ČR.  Mzdy u zaměstnavatele jsou hluboko pod průměrnou mzdou v ČR, v regionu i v areálu, kde firma sídlí. Za tak nízkou mzdu se nedaří získat zaměstnance a stávající zaměstnanci jsou vystaveni chudobě a sociálním dávkám i přes skutečnost, že se jedná o kvalifikovanou pracovní sílu. Zaměstnanci návrh zaměstnavatele na mzdy od 1. 1. 2019 nepřijali a požadují mzdu odpovídající výkonu a kvalifikaci. Odborová organizace požaduje nárůst mzdy o 15% pro všechny zaměstnance, protože v minulosti byla mzda podhodnocena, tímto dojde pouze k přiblížení mzdě v regionu. Další mzdový růst musí pokračovat v souladu se mzdou v ČR,“ píše se ve vyjádření určeném vedení švédského koncernu. 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem