V Huyndai Nošovice se hledá kompromis

Po dvanácti bezvýsledných kolech kolektivního vyjednávání mezi odbory a vedením nošovické společnosti Hyundai Motor Manufacturing Czech vyhlásila odborová organizace koncem dubna stávkovou pohotovost a požádala o zásah nezávislého zprostředkovatele.  Na to, jak se situace dále vyvíjí, jsme se zeptali předsedy  ZO OS KOVO  Radka Kuchaře: „Se zprostředkovatelem doktorem Brůhou jsme jednali ve čtvrtek 13. května. V této fázi hledá kompromis mezi oběma stranami. Jak to vidím já, tak jak odbory, tak zaměstnavatel musí v něčem ustoupit. Mediátor se dle mého názoru snažil býti maximálně objektivní, nicméně je navýsost jasné, že jeho doporučení bude návrhem pro tvrdý kompromis, který se nemusí líbit žádné ze zúčastněných stran.“

Zaměstnavatel nečekal na výsledek kolektivního vyjednávání,  ani na vyjádření  nezávislého mediátora. Odbory začal dehonestovat a v rozporu s pravidly hry začal také s pracovníky individuálně uzavírat dodatky k pracovní smlouvě, v nichž zaručuje zvýšení základní mzdy průměrně o 3,2 procenta. Odboráři to označili za nedostatečné a na postup zaměstnavatele reagovali 30. dubna vyhlášením stávkové pohotovosti.

Na otázku, co to v praxi nyní znamená, Radek Kuchař odpovídá: „Stávková pohotovost neznamená žádné omezení výroby, je to jen varování před případnou stávkou.  Je slušnost oznámit zaměstnancům i zaměstnavateli, že je zde něco v nepořádku. My chceme vyrábět kvalitní auta a myslíme si, že to děláme dobře, že naše práce je pro značku Hyundai přínosem a chceme, aby tyto kroky byly finančně ohodnoceny. Podobně, jako se tomu děje u jiných automobilových značek. V této fázi nechci čeřit vodu, skutečně čekáme na doporučení zprostředkovatele. Pokud bychom se pak nedohodli, jsem ochoten ukázat, jak tady byla nastavena pravidla, jak se měnila i kdo je měnil. Až vyjádření zprostředkovatele dostaneme, uspořádáme odborářskou konferenci, doporučení od zprostředkovatele naším členům předložíme a konference ho buď schválí, ebo ne. Záleží jen na lidech, jestli přijmou, co pan zprostředkovatel doporučí, nebo ne. Dovědět bychom se to měli už v nejbližších dnech.“  (red)

   

Předseda ZO OS KOVO  Hyundai v Nošovicích Radek Kuchař

 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem