V IG Watteeuw ČR: PODEPSÁNO!

K podpisu nové kolektivní smlouvy došlo v úterý 8.12. 2015 odpoledne.  Vyjednávání o ní trvalo déle než rok a odboráři  ze ZO OS KOVO byli vzhledem k odmítavým postojům zaměstnavatele donuceni vyhlásit letos v září i stávku. Trvala devět dní a byla zatím nejdelší  stávkou v soukromém podniku v ČR od roku 1989. Stávkovaly dvě stovky z více než 300 zaměstnanců, šlo ale o naprostou většinu dělníků.

Nyní je na stole podepsaný dokument, o kterém i zástupce belgických majitelů firmy Holger Stehling prohlásil, že „povede ke znovunastavení sociálního smíru pro nadcházející období."

Nová KS platí retroaktivně od dubna letošního roku do 31. 3. 2017.

Důvodem nespokojenosti odborářů bylo zavedení takzvaných flexiboxů, které znamenaly povinnou práci o víkendech. Ty budou podle nové KS zrušeny. Lidé sice budou zřejmě dál pracovat i o víkendech, ale bude to jen na bázi dobrovolnosti. Dostanou navíc šedesátiprocentní příplatek. Dosud jim firma platila jen čtvrtinu mzdy navíc a také se značným zpožděním.

Odboráři  ustoupili naopak od původně navrhovaného zvýšení tarifních mezd o 2,5 procenta. S firmou se domluvili, že se od ledna 2016 zvednou jen o inflaci a obdobně tomu bude i v roce 2017. Ustoupili také od některých benefitů, které firma v minulosti vyplácela. Jde o dary při svatbě některého zaměstnance, k odchodu do důchodu nebo při narození dítěte.  „Podstatné je, že byly zrušeny nenáviděné flexiboxy. Většina benefitů, které jsme měli v minulosti, zůstala," komentoval kompromisní řešení předseda ZO OS KOVO Zlatomír Vyhňák.

Dodal, že k dosažení kompromisu velmi pomohla vlna solidarity, které se odborářům dostalo. Ať už to bylo z vedení OS KOVO, ČMKOS, odborářů z Rakouska, Polska, Irska či mateřského závodu  v Belgii. Ve věci se angažovali i odpovědní politici včetně premiéra vlády ČR Sobotky, jihomoravského hejtmana Haška až po českého velvyslance v Belgii. „Všem, kdo nám vyjádřili svoji podporu a pomohli k nalezení řešení, bych chtěl jménem naší ZO a všech zaměstnanců IG Watteeuw velmi poděkovat. I oni se zasloužili o to, že lidé nestávkovali zbytečně.“

 

Předseda OS KOVO Jaroslav Souček: Vítězství v boji proti jedné z forem rizikového zaměstnávání

„Podpis této kolektivní smlouvy považuji za velké vítězství OS KOVO v boji proti neúměrné flexibilizaci pracovní doby jako jedné z forem rizikového zaměstnávání,“ řekl nám Jaroslav Souček, předseda OS KOVO.

„Nesložitější bylo určitě zabránit flexibilizaci pracovní doby zaměstnanců podle záměrů zaměstnavatele. Kolektivní vyjednávání trvalo rok, mělo 11 kol, i řízení před zprostředkovatelem. Vše bylo neúspěšné, následovalo vyhrocení situace, vyhlášení stávky. I po jejím ukončení však pokračovala napjatá situace s tím, že vedení společnosti pouze slíbilo uzavření kolektivní smlouvy v intencích návrhů odborů. Ke zlomovému jednání došlo 3. listopadu za účasti tří vrcholových manažerů firmy - dvou manažerů zastřešujícího koncern BMT a hlavního personalisty IG Watteeuw. Během sedmihodinového jednání jsme zažili snad všechny varianty, od věcné argumentace až pro vyhrožování, za které se následně při podpisu kolektivní smlouvy zaměstnavatel omluvil.“

  • Je pozoruhodné, že poměry u mnoha firem se nezlepšují, přestože často velmi prosperují?

V době ekonomické krize mnoho firem propouštělo pracovníky agenturní i kmenové. Po jejím ukončení firmy začínaly nabírat zakázky, avšak odmítly brát kmenové zaměstnance zpět do pracovního poměru. Snažily se nárůst výroby zvládnout se sníženým stavem zaměstnanců. To klade velké nároky na zvýšení flexibility a výkonů lidí. Což je mnohdy na hranici únosnosti. Bohužel se jedná o trend zaměstnavatelů obecně, mají tendenci maximalizovat zisk a vynahradit si ztráty z dob krize. Bohužel se i u největších a bohatých firem někdy vzmáhají tendence neplnit zákonné normy nejen pracovně-právní, ale i technické, například známá „causa Volskwagen“ je dostatečně varující. Snaha maximalizovat zisk bez ohledu na prostředí, ve kterém firma působí, bez ohledu na zaměstnance, je velmi špatným směrem, proti kterému Odborový svaz KOVO bude stavět solidaritu, uplatní své odborné vědomosti a znalosti a také solidaritu v rámci Českomoravské konfederace odborových svazů, v rámci evropských a světových odborů, protože bez toho to do budoucna nepůjde. 

(fav, ev)

 

OZNÁMENÍ VÝBORU ZÁKLADNÍ ORGANIZACE OS KOVO IG WATTEEUW ČR O UKONČENÍ STÁVKY NALEZNETE ZDE: 

Ohlas na stávku v IG WATTEEUW v médiích:

Dne 7. 10. 2015 (viz. odkazy níže)

Dne 6. 10. 2015 (viz. odkazy níže)

Dne 5. 10. 2015 (viz. odkazy níže)

Z 29. 9. 20215 až 30. 9. 2015 (viz. odkazy níže)

Česká televize   TV NOVA (čas 4:32)   Finanční noviny  iDNES  E15 Předseda OS KOVO J. Souček vystoupil ke stávce v ČT

 Zaměstnanci krátce po vyhlášení stávkové pohotovosti                                                                                                                          

 Pokud se situace nezmění, čeká IG Watteuw ČR v Brně 29. 9. 2015  stávka

 Předseda ZO Zlatomír Vyhňák před nástěnkou s požadavky odborářů

 Místopředseda ZO Josef Kugler během sčítání hlasů zaměstnanců o stávce

Vyjádření podpory zaměstnancům firmy IG WATTEEUW od vedení OS KOVO zde

Vyjádření podpory zaměstnancům firmy IG WATTEEUW od ZO OS KOVO při Jihostroj a.s. zde

Vyjádření podpory zaměstnancům firmy IG WATTEEUW od ZO OS KOVO při FAB zde

Vyjádření podpory zaměstnancům firmy IG WATTEEUW od ZO OS KOVO Šmeral Brno a.s. zde

Vyjádření podpory zaměstnancům firmy IG WATTEEUW od vedení maďarského odborového svazu kováků VASAS zde

Vyjádření podpory zaměstnancům firmy IG WATTEEUW od vedení maďarského odborového svazu horníků, energetiků a průmyslových zaměstnanců (BDSZ) zde

Vyjádření podpory zaměstnancům firmy IG WATTEEUW od vedení Polské konfederace odborových svazů "Metalowcy" zde

Vyjádření podpory zaměstnancům firmy IG WATTEEUW od vedení OS STAVBA zde

Vyjádření podpory zaměstnancům firmy IG WATTEEUW od vedení OS DLV zde

Vyjádření podpory zaměstnancům firmy IG WATTEEUW od vedení OS PRACOVNÍKŮ TEXTILNÍHO, ODĚVNÍHO A KOŽEDĚLNÉHO PRŮMYSLU ČECH A MORAVY zde

Reportáž z Mítinku ČMKOS "Konec levné práce" na TV NOVA - čas 12:11, předseda ZO OS KOVO IG WATTEEUW, Zlatomír Vyhňák v čase 13:12

Vážený pane předsedo,

vyjadřujeme tímto plnou podporu zaměstnancům a členům ZO OS KOVO IG WATTEEUW v jejich legitimních krocích směřujících k uzavření takové podnikové  kolektivní smlouvy, která by zaměstnancům zaručila slušné pracovní podmínky a spravedlivé odměňování za práci.

S pozdravem Renáta Burianová, předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu


Vážený pane předsedo, vážení kolegové odboráři,

dovolte, abychom vám vyjádřili plnou podporu ve vašem úsilí o dosažení slušných pracovních podmínek a spravedlivých mezd.

Náš odborový svaz podporuje vámi vyhlášenou stávku. Jsme s vámi, držte se.

V úctě

Bc. Dagmar Žitníková
předsedkyně
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR
Koněvova 54/1107
130 00 Praha 3


Vyjádření podpory firmě IG WATTEEUW

Na jednání Rady OSPHGN dne 15.9.2015 jsme vyjádřili plnou podporu odborům a zaměstnancům výše uvedené firmy. Je třeba zvýšit tlak odborů na růst mezd a řešení zaměstnanosti. Plně podporujeme stávkovou pohotovost a postoj odborů v rámci kolektivního vyjednávání.

Bc. Jan Sábel
předseda
OSPHGN

Regionální rada odborových svazů Kraje Vysočina na svém zasedání v Jihlavě dne 24.9.2015 vyjádřila podporu protestní akci vaší odborové organizace a přeje její úspěšný výsledek.

S pozdravem a přáním pěkného dne

Roman Bence


Vážené kolegyně, vážení kolegové,

RP ZOO Chemopetrol a.s., vyjádřila na zasedání dne 30.9.2015 jednoznačnou podporu stávkujícím v IG Watteenauw.
Za RP ZOO Chemopetrol a.s.

S pozdravem/Best regards

Bc.Pavel Dvořák
Předseda odborové organizace| President of Trade Union
 


GMB vyjadřuje svou solidaritu se zaměstnanci a členy IGW v tomto sporu.

V tomto boji stojíme po vašem boku.

S pozdravem,

 

Kathleen Walker Shaw

GMB Brussels Office


Mladí sociální demokraté vyjadřují plnou podporu stávkujícím zaměstnancům a zaměstnankyním brněnské IG Watteeuw ČR

Mladí sociální demokraté vyjadřují plnou podporu stávkujícím zaměstnancům a zaměstnankyním brněnské IG Watteeuw ČR. MSD se tradičně staví za zaměstnanecká práva a oceňují, že svou podporu stávkujícím vyjádřil i premiér ČR Bohuslav Sobotka.

Členové a členky MSD svou podporu vyjádří i na místě české pobočky této firmy a zúčastní se meetingu zítra 7. 10. 2015 v 10:00 hodin.

MSD práva zaměstnanců a zaměstnankyň nejsou lhostejná, a proto přijali rezoluci na Mimořádném Sjezdu MSD dne 19. 9. 2015 v Brně, která je ke stažení ZDE.

Jakub Trpák,
vedoucí Ústředního sekretariátu MSD
Mladí sociální demokraté

Vážení kolegové,

Jménem odborového svazu SIPTU (Irsko) Vám chceme vyjádřit naší podporu ve Vašem boji. Věříme, že další stávková aktivita nebude nutná a že zaměstnavatel plně implementuje původní dohodu.

V solidaritě,

S pozdravem,

Gerry McCormack

SIPTU
Liberty Hall
Dublin 1
 

 

Fotogalerie: 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem