V Jihlavském Automotive Lighting vyhlásí neomezenou stávkovou pohotovost

Odboráři ZO OS KOVO v jihlavské společnosti Automotive Lighting spustí o víkendu neomezenou stávkovou pohotovost. Hlavním důvodem je podle místních odborářů neochota vedení podniku, v němž pracuje kolem dvou a půl tisíce lidí, uzavřít kolektivní smlouvu pro rok 2019.

Stávková pohotovost bude zahájena v sobotu 5. května v 06:00 hodin a bude trvat po neomezenou dobu do rozhodnutí Základní organizace Odborového svazu KOVO o jejím ukončení. Současně s vyhlášením stávkové pohotovosti bude podána žádost na Ministerstvo práce a sociálních věcí o určení zprostředkovatele, který nezávisle posoudí požadavky ZO OS KOVO, hospodářské výsledky a mzdovou politiku Automotive Lighting s. r. o. a navrhne adekvátní řešení. „Trpělivost odborů a snaha o udržení smíru ve firmě je u konce,“ zdůvodnil rozhodnutí místních odborářů předseda Základní organizace OS KOVO Petr Fous.

Mezi důvody, které odboráře k tomuto kroku přimělo, patří nejen neochota vedení k dohodě na nové kolektivní smlouvě, ale také nedodržování stávající kolektivní smlouvy, neřešení dlouhodobých problémů, odchod zkušených zaměstnanců a nábor nekvalifikovaných pracovních sil… Jihlavská společnost zaměstnává kolem 2 500 zaměstnanců, přičemž členy Odborového svazu KOVO je zhruba 700 z nich. Přesto, že společnost deklaruje průměrnou mzdu ve výši zhruba 29 tisíc korun, podle Petra Fouse toho řada zaměstnanců může dosáhnout jen za cenu přesčasové práce.

Společnost se zabývá výrobou světlometů pro přední světové automobilky, mimo jiné například BMW. Automotive Lighting Jihlava byla v ČR založena v roce 1997, původně pod firmou Bosch. V roce 1999 vstoupila do firmy společnost Magneti Marelli, která je součástí koncernu Fiat Chrysler Automobiles (FCA), a od roku 2003 je jejím výhradním vlastníkem.

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem