V Lidicích si připomněli 77. výročí tragického mementa

Obětem lidického teroru, jehož smutné výročí si připomíná Česká republika, ale i celý svět, vzdali hold v sobotu 15. června také zástupci odborů – Jaroslav Souček, předseda OS KOVO a Josef Středula, předseda ČMKOS. Pietního aktu k 77. výročí události se zúčastnily stovky hostů, politiků, velvyslanců a zástupců občanských iniciativ a spolků. Na tehdejší tragické události vzpomínala jedna z přeživších - tehdy desetiletá Marie Šupíková.

Lidickou pietu zahájila mše na místech někdejšího kostela svatého Martina, k hostům promluvila ředitelka Památníku Lidice Martina Lehmanová i předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. „Je to trvalá připomínka toho, kam může vést totalita, a je jedno, jestli je politická, náboženská nebo ekonomická. Ta má vždy za cíl jediné, aby se ti, kteří jí vládnou, měli dobře. Bez ohledu na oběti, jaké to přinese,“ řekl k výročí děsivé lidické události předseda OS KOVO Jaroslav Souček.

Lidice se staly mementem novodobých evropských dějin poté, co je 10. června 1942 nacisté vypálili v souvislosti s atentátem proti Reinhardu Heydrichovi, na němž se údajně měl podílet jeden z lidických občanů. Nacisté tehdy v jediný den popravili 173 mužů, ženy deportovali do koncentračního tábora Ravensbrück. Část dětí byla vybrána k poněmčení, většina však zahynula ve vyhlazovacím táboře v Chelmnu. Lidický teror znamenal smrt pro celkem 340 lidických obyvatel. (jom)

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem