V Poldi Kladno protestovali proti nevyplácení mezd

V Kladně se v pátek 19. 9. 2014 konala hodinová výstražná stávka pracujících Hutě Poldi, organizovaná odborovou organizací KOVO.  

Více než dvě stě lidí protestovalo proti opakovanému pozdnímu vyplácení mezd. „Je nepřípustné, aby zaměstnavatel dělal svým zaměstnancům to, co se děje v této společnosti," řekl protestujícím předseda Základní organizace OS KOVO Hutě Poldi Richard Mosr.

Podnik má zhruba 400 zaměstnanců, z toho více než tři čtvrtiny podepsaly se stávkou souhlas, který je potřebný k jejímu legálnímu konání. „Chceme upozornit na to, že je něco v této firmě špatně. Vedení pořád slibuje nápravu, ale náprava není žádná," uvedl R. Mosr, který novinářům řekl, že by další možnou formou protestu, pokud se situace nezlepší, mohla být osmihodinová celodenní stávka. „Ale vždy je to rozhodnutí odborářského výboru," dodal R. Mosr.

Personální ředitel Poldi Antonín Čimera novinářům sdělil, že příčina zpožďování výplat je v nedostatku peněz, které by měly být k dispozici.

Poldováky přijeli podpořit a promluvili zde i zástupci dalších odborových organizací, vedení OS KOVO a předseda ČMKOS Josef Středula. Podporu písemně vyjádřilo na 50 odborových svazů a organizací.

Podporu vyjádřila i ministryně práce Michaela Marksová. „Považuji za nepřípustné, aby v 21. století zaměstnanci za svou práci nedostávali včas spravedlivou mzdu," napsala v dopisu, který adresovala odborářům a který byl přečten na protestu. (Celé znění dopisu naleznete zde: http://www.oskovo.cz/aktuality/ministryne-marxova-podporila-pracujici-v-poldi )

Na shromáždění přečetl předseda R. Mosr následující prohlášení účastníků, se kterým přítomní vyjádřili hlasitý souhlas:

Po několika kolech vyjednávání, různých dalších jednání, která nevedla k žádnému výsledku, nám nezbylo nic jiného než uskutečnit dnešní výstražnou stávku.

Chceme jen to, co je v civilizovaném světě běžné – vyplácet za odvedenou práci mzdu, a to v dohodnutých termínech. Dnes je u nás běžné, že mzdy jsou vypláceny opožděně a po etapách. Nejenom že tímto postupem zaměstnavatel dostává zaměstnance do velice nepříjemné životní situace, ale i hrubě porušuje zákoník práce.

Pokud to zaměstnavatel myslí s podnikem upřímně a s perspektivou, měla by tato naše výstražná stávka být jasným signálem, že takto už ne.

Dnešní výstražná stávka je varováním zaměstnavateli, že už máme těchto praktik dost a nenecháme si je líbit.

Upozorňujeme zaměstnavatele, pokud bude v těchto praktikách pokračovat, jsme připraveni zastavit práci na podstatně delší dobu.

Fotogalerie z protestu v Poldi Kladno je umístěna zde: 

 

Události se věnovala i další média. Odkazy na některá uvádíme zde: 

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani//10118379000-udalosti-v-regionech-praha/214411000140919-udalosti-v-regionech/ (čas 8.30)

http://www.ctusi.info/zpravodajstvi/zpravy/3/odborari_z_poldi_hodinu_stavkovali_kvuli_opakovane_zpozdenym_mzdam/

http://www.finance.cz/zpravy/finance/428003-zamestnanci-kladenske-poldi-protestuji-kvuli-zpozdovani-platu/

http://www.ceskenoviny.cz/regiony/zpravy/zamestnanci-kladenske-poldi-protestuji-kvuli-zpozdovani-platu/1125040

http://www.halonoviny.cz/articles/view/29528638

http://www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/odbory-v-poldi-kladno-vyhlasi-kvuli-zpozdenym-mzdam-hodinovou-stavku--1398181

 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem