V Praze probíhá VII. Sjezd ČMKOS

Dnes dopoledne odstartoval v Hotelu Olšanka v Praze VII. Sjezd Českomoravské konfederace odborových svazů. Dvoudenní jednání vrcholných představitelů 29 odborových svazů sdružených v ČMKOS potrvá až do soboty 28. dubna. Sjezd zvolí lídry ČMKOS, kteří povedou organizaci další čtyři roky.

Předseda ČMKOS Josef Středula v úvodu jednání prezentoval priority odborů. Upozornil především na nepoměr ve výši mezd v České republice i zemích bývalého východního bloku a zeměmi západní Evropy. "Chceme, aby mzdová železná opona padla," formuloval jeden z hlavních cílů odborů Josef Středula.

Na jednání vystoupili vrcholní představitelé politické scény, předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch či premiér v demisi Andrej Babiš a další. Přijeli také významní zahraniční hosté, například prezident Konfederace odborových svazů Slovenské republiky Jozef Kollár. "Všechny aktivity, které jste v dělali v uplynulém období, jste dělali perfektně, se zápalem a srdcem," ocenil šéf slovenské konfederace aktivity ČMKOS. Pozvání přijal také zástupce rakouských odborářů Erich Foglar, a především generální tajemník Evropské odborové konfederace Luca Visentini. Ten vyzval, aby se také Česká republika zapojila do aktivit směřujících ke zvýšení mezd, společně s Polskem, Maďarskem a dalšími zeměmi, které rovněž řeší téma konvergence. Upozornil mimo jiné na skutečnost, že nedostatek zaměstnanců na českém trhu není zapříčiněn nedostatečným vzděláním či odborností pracovníků v České republice, ale je způsoben obrovskou disproporcí mezd mezi východními a západními zeměmi. (jom)

Fotogalerie: 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem