V pražské Aréně Sparta odbory ukázaly svou sílu

Zhruba třináct set odborářů sdružených v Českomoravské konfederaci odborových svazů (ČMKOS) se v úterý 11. září dopoledne sjelo ze všech koutů České republiky do pražské Arény Sparta. V pořadí již čtvrtý mítink se věnoval nejen hlavnímu tématu, jímž jsou diskriminující mzdy tuzemských zaměstnanců, zrušení karenční doby, minimální mzda, ale krom jiného také rizikové práci, již musejí zaměstnanci v mnoha firmách vykonávat. Na akci přijelo téměř pět set členů Odborového svazu KOVO.

Předseda ČMKOS Josef Středula v úvodu protestního mítinku upozornil na nedůstojné podmínky zaměstnanců v České republice. „Dost bylo levné práce v České republice, zaměstnanci mají za svou práci dostat takovou mzdu, která jim zajistí spokojený život,“ řekl. Upozornil také na skutečnost, že pracující u nás odpracují v průměru o 400 hodin ročně více než jejich němečtí kolegové, a to při třetinových mzdách. „Přes dva miliony zaměstnanců u nás pracuje v rizikových pracovištích,“ dodal. Z toho tisíce z nich jsou zaměstnány v provozech, kde jsou vystaveni podstatnému riziku vzniku rakoviny.   

V průběhu mítinku vystoupilo několik zástupců odborových svazů, kteří účastníkům přiblížili specifické problémy odvětví, v nichž působí. Jaroslav Souček – předseda Odborového svazu KOVO – ve svém projevu okomentoval téma minimální mzdy. „Nárůst minimální mzdy v České republice v minulých letech rozhodně nezničil žádná pracovní místa a neměl žádný negativní vliv na pracovní trh. To je jen donekonečna opakovaný argument takzvaných ekonomických expertů, kteří jsou protlačováni do médií, aby masírovali veřejné mínění,“ konstatoval Jaroslav Souček. Podle jeho slov k obdobným závěrům dospěli rovněž autoři odborných studií v zahraničí. „Růst minimální mzdy tlačí na růst mezd v celé ekonomice, a tedy i v soukromé sféře. I když teď v průmyslu pracuje za minimální mzdu velmi malý počet zaměstnanců, její růst celkově posouvá mzdovou hladinu směrem vzhůru. A to je přece cílem odborů. A mělo by to být i zájmem politiků a zodpovědných zaměstnavatelů,“ uvedl předseda kováků. „Považují nás za domorodce, které lze vyždímat tak, jako to po staletí dělali ve svých zámořských koloniích,“ podotkl Jaroslav Souček k přístupu některých zahraničních korporací vůči českým zaměstnancům.

Hostem protestního setkání byla rovněž uznávaná ekonomka, docentka Ilona Švihlíková. „Kampaň za konec levné práce je asi jedna z nejúspěšnějších vůbec, jako odbory přispíváte k tomu, že se Česká republika konečně pomalu vydává na cestu, jak přestat být kolonií,“ řekla ekonomka. Ocenila, co vše odbory během uplynulých let pro zaměstnance a celou společnost dokázaly. „Být v odborech vyžaduje pořádnou dávku odvahy. Hrozí ale jedno velké nebezpečí, když se objeví úspěch, vždy se najde někdo, kdo se podle známého rčení „Divide et impera“ /“Rozděl a panuj“ – pozn. red/ pokusí vás rozdělit. Nenechme se rozdělit, to je přesně to, na co někdo čeká,“ varovala. (jom)  

 

Fotogalerie: 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem