Vedení kováků brání zájmy zaměstnanců DEZA

Poté, co letos v květnu podepsali zástupci Základní organizace Odborového svazu ECHO bez účasti svých kováckých kolegů kolektivní smlouvu s vedením valaškomeziříčské chemičky DEZA, došlo mezi oběma odborovými svazy k napjaté situaci. Zatímco vedení chemičky, která je součástí koncernu Agrofert, považuje uzavřenou kolektivní smlouvu za platnou, vedení OS KOVO vnímá situaci jako flagrantní porušení zásad odborů, jejichž smyslem je výhradní hájení práv zaměstnanců.

OS KOVO působí ve firmě formou takzvaného seskupení členů, jehož legitimitu potvrdil Nejvyšší soud. OS ECHO se naopak brání připustit, že existence dvou různých odborových svazů v témže podniku není v rozporu s platnými zákony České republiky. Téma monitoruje řada českých médií – před několika týdny o situaci ve společnosti DEZA natočila reportáž i Česká televize, a odvysílala jej v pořadu Reportéři. Na situaci opakovaně reagovalo vedení Odborového svazu KOVO, včetně jejího předsedy Jaroslava Součka. Ten ve svých oficiálních písemných vyjádřeních reagoval na reakci vedení OS ECHO. „Slova o stupňující se nenávistné, agresivní, sprosté a lživé kampani OS KOVO, dokonce s pomocí sil a prostředků ČMKOS (!!!) svědčí o ztrátě zábran a soudnosti, které vyplývají z jeho stupňující se nervozity. Po kolektivní smlouvě uzavřené v rozporu se zákonem se totiž situace mezi zaměstnanci neuklidnila a zaměstnanci společnosti DEZA, a.s. „překvapivě“ nejsou ochotni nechat si líbit postup OS ECHO a vedení společnosti. Na diskuzi s nespokojenými zaměstnanci a odboráři evidentně není připraven,“ komentuje předseda kováků Jaroslav Souček aktuální situaci v podniku. Podle některých médií dokonce situace vygradovala natolik, že se členové odborů ECHO opakovaně pokusili odvolat předsedu tamní základní organizace a v současnosti sepisují petice proti vedení svého odborového svazu.

Jaroslav Souček ve svém dopise varoval, že postoj a jednání OS ECHO ohrožuje odbory jako takové. „I kdyby vedení OS ECHO stokrát tvrdilo, že tento spor nevyvolalo, tato lež se nestane pravdou! O žádnou zvůli ze strany OS KOVO nejde. Plníme své odborové poslání a OS ECHO, pokud nechce hledat kompromis, nám v tom rozhodně nezabrání. Snaha udělat z OS KOVO strašáka vůči jiným odborovým svazům a hledat mezi nimi spojence proti OS KOVO je nebezpečná pro odbory jako celek,“ píše doslova předseda kováků. Jeho oficiální vyjádření, stejně jako reakce OS ECHO a společnosti DEZA přinášíme v kompletní podobě jako přílohy tohoto článku. (jom)

Soubor: 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem