Vítkovice Heavy Machinery a.s. čelí insolvenčnímu řízení

U Krajského soudu v Ostravě hlasovali věřitelé v polovině minulého týdne o dalším osudu firmy Vítkovice Heavy Machinery. Firma, která je součástí strojírenského koncernu Vítkovice Jana Světlíka, se od března ocitla v úpadku. Většina věřitelů odhlasovala provedení reorganizačního plánu, který je rozvržen na pět let a vyplácení věřitelům by mělo začít už po prvním roce. Komerční banka, jako jediný z věřitelů, se postavila proti. Schválení reorganizace tak závisí na rozhodnutí soudu.

Ke schválení plánu byl zapotřebí souhlas všech 13 skupin věřitelů. Jedna skupina se na schůzi nedostavila a skupina, tvořená Komerční bankou, hlasovala proti. Důvodem záporného stanoviska KB byly pochybnosti o poctivosti reorganizace. Podle zástupců KB došlo ze strany dlužníka ke zkreslení znaleckého posudku a dlužník odmítá s bankou jednat o uspokojení pohledávek. Firma VHM toto nařčení odmítá. „Pokud plán neschválily všechny skupiny, pak samozřejmě soud ještě musí zvažovat, zda ten souhlas nenahradí, případně zda neshledá jiné překážky, které brání schválení reorganizačního plánu,“ uvedl pro média soudce David Stošek.

Podle údajů VHM se firma dostala do tíživé ekonomické situace v důsledku dlouhodobé krize strojírenského trhu. Celkový dluh firmy dosahuje téměř tří miliard korun. Reorganizační plán navrhuje jako nového majitele VHM společnost SPV VTK Jaroslava Strnada, která zde už investovala peníze do opětovného rozjetí výroby.

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem