„Vládo, konej!“ vyzvali odboráři na sobotní demonstraci

Symbolicky pět minut po dvanácté odstartovala v sobotu 8. října na Václavském náměstí demonstrace proti chudobě, již svolala Českomoravská konfederace odborových svazů. Ze všech regionů ČR na ni přijely demonstrovat tisícovky lidí, požadujících, aby vláda začala jednat. Sjednotily je obavy z pádu do ještě hlubší krize, než jakou právě kvůli extrémní inflaci a strmému růstu energií a komodit země zažívá.

„Jsme tady proto, protože že se bojíme o dny příští. Jsme tady proto, abychom dali vládě najevo, že je potřeba pomáhat České republice, že je potřeba pomáhat lidem, že je potřeba pomáhat firmám. Pokud se tak nestane, máme před sebou obrovské problémy,“ zdůvodnil svolání demonstrace předseda ČMKOS Josef Středula. Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková nepřímo vyzvala vládu k rezignaci, pokud nebude jednat k zajištění důstojného života lidí. "Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod. Vládo, hledej způsoby. Pokud je hledat nechceš, předej to jiným," řekla ve svém vystoupení Žitníková.

„Poté, co byla protestními akcemi občanů a odborářů (vláda) konečně probuzena, debatuje, diskutuje, zvažuje a navrhuje. Ještě ani nestačila dokončit proces stanovení pravidel pro čerpání pomoci pro zaměstnavatele z prostředků Mimořádného dočasného rámce EU. A čas běží, konkrétní opatření na pomoc se rodí pomalu a loď ekonomiky se začíná pozvolna potápět,“ řekl k tisícovkám demonstrujících odborářů předseda Odborového svazu KOVO.

Emotivním projevem oslovil demonstranty také předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása: „Nedávno mi psala jedna velmi stará paní, pane Kráso, pomozte mi, já mám kyslíkový přístroj, a nemůžu bez něj žít, ale ten je tak drahý na elektřinu, že to nemůžu zaplatit. Co mám dělat? Chceme opravdu, aby naši staří a nemocní lidé takto trpěli?“ Upozornil také na rostoucí obavy z válečné konfrontace. „My, lidé se zdravotním postižením, se strašně bojíme války. My se neumíme bránit, my se jí opravdu bojíme. A pořád kolem sebe slyšíme, že bude válka, že se chystá válka, že je potřeba zbrojit. My se války bojíme, my nechceme válku. My chceme, aby se politici celého světa snažili dohodnout. Aby neválčili,“ řekl Krása.

„Požadujeme zestátnění kritické infrastruktury ze strany státu v oblasti energetiky či vodního hospodářství. Energie se musí stát veřejným statkem, a ne být nástrojem extrémních spekulací ohrožujících celé regiony a státy. Nebudeme čekat na to, až v důsledku enormních nákladů na energie začnou krachovat firmy, které vytvářejí pracovní místa,“ řekl v prohlášení předseda OS KOVO Roman Ďurčo. „Vládo, je pět minut po dvanácté, proto konej rychle a efektivně, v zájmu naší země, jejích podniků a obyvatel. Sociální smír je jednou z nejcennějších hodnot, kterou máme. Udělejme vše pro to, abychom ji neztratili,“ shrnul předseda OS KOVO v závěru protestu společný postoj demonstrujících. (jom)

 

Fotogalerie: 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem