Vyhlášení stávkové pohotovosti ve firmě Nexen Tire Europe

(Praha, 20. ledna 2022) Zaměstnance firmy Nexen Tire Europe pobuřuje postoj korejských vlastníků ke kolektivnímu vyjednávání. Neúspěšné jednání s vedením firmy vyústilo až k vyhlášení stávkové pohotovosti, které učinil Výbor Základní organizace OS KOVO NEXEN TIRE 17. 1. 2022. Mezi hlavní důvody vyhlášení stávkové pohotovosti patří rozdílná stanoviska sociálních partnerů k jednotlivým bodům kolektivní smlouvy, nepřiměřené protahování jednání o podobě kolektivní smlouvy, které bylo zahájeno již 17. 4. 2019, výmluvy vedení na překládání textu, špatná komunikace s vedením firmy v Soulu, údajná nedostupnost českých právníků a také odmítnutí korejského vedení základních norem a zákonů České republiky.

Vedení společnosti nevyslyšelo naše požadavky a nevede konstruktivní jednání. Naše odborová organizace a většina zaměstnanců nevidí jiné východisko než zahájit stávkovou pohotovost, bude pozván a zaměstnavateli nabídnut zprostředkovatel k vyřešení sporu. Chceme být i v této situaci konstruktivní a na rozdíl od zaměstnavatele považujeme Kolektivní smlouvu za zásadní dokument společného sociálního dialogu, garanci vzájemného respektu zaměstnavatele a odborů, vůči dojednaným pracovním sociálním a mzdovým podmínkám zaměstnanců a základ dalšího možného vývoje.“ uvedl Pavel Rohel, předseda odborové organizace OS KOVO NEXEN TIRE.

Společnost Nexen Tire se zabývá výrobou pneumatik do osobních a lehkých užitkových aut. Firma s jihokorejským majitelem sídlí v Bítozevsi na Lounsku, v průmyslové zóně Triangle, jde o největšího investora v této zóně na hranici Žatecka, Chomutovska a Mostecka. Továrna Nexen zde stojí od roku 2017, po rozšíření výroby se zde má vyrábět až 30 tisíc pneumatik denně. Společnost Nexen má další továrny v Koreji a v Číně.

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem