Výrok soudu na působení OS KOVO v chemičce DEZA nic nemění

Největší odborový svaz v zemi – OS KOVO – se odvolá proti rozsudku Okresního soudu ve Vsetíně, pobočka Valašské Meziříčí. Ten ve středu 2. října zamítl určovací žalobu, která měla formálně potvrdit právo Odborového svazu KOVO zastupovat zaměstnance chemičky DEZA při jednání se zaměstnavatelem. Představitelé OS KOVO označili výrok soudu za paradoxní. Ujistili, že zaměstnance společnosti DEZA ve Valašském Meziříčí budou zastupovat i nadále.

Rozsudek prvoinstančního soudu zatím není pravomocný. Podle odborových právníků OS KOVO nemá rozsudek žádné právní účinky. Na regulérní fungování kováckých odborů a jeho aktivity v oblasti ochrany práv zaměstnanců ve firmě DEZA tedy nemá žádný vliv. „Je zcela absurdní popírat samozřejmé právo občanů sdružovat se v odborových organizacích, ať jsou zapsány pod tím či oním názvem. Rozsudek okresního soudu je tedy stěží pochopitelný a logicky nezdůvodnitelný…,“ uvedl k rozsudku okresního soudu ve Valašském Meziříčí předseda OS KOVO Jaroslav Souček. „Jakmile obdržíme písemné vyhotovení rozsudku, obrátíme se na soud vyšší instance. Nepochybujeme, že se my i zaměstnanci, které ve Valašském Meziříčí zastupujeme, dočkáme podpory našich odborových aktivit,“ dodal.

Žalobu na společnost DEZA podal Odborový svaz KOVO 9. října 2018, reagoval tak na postoj vedení zmíněné společnosti zpochybňující oprávněnost OS KOVO působit v chemičce DEZA, tedy v jiném odvětví než v kovoprůmyslu. Odborový svaz KOVO působí ve společnosti DEZA ve Valašském Meziříčí od listopadu 2017. „K významnému růstu mezd došlo až po tom, kdy do vyjednávání se zaměstnavatelem vstoupil Odborový svaz KOVO. To je prostý fakt. Do té doby bylo kolektivní vyjednávání jen formalita,“ potvrdil jeden ze zaměstnanců firmy, který v chemičce pracuje více než jedenáct let. (Kvůli obavám z možných represí ze strany zaměstnavatele požádal o zachování anonymity.)

Úmluva Mezinárodní organizace práce ani platná česká legislativa nijak nelimitují odvětví, v němž ten který odborový svaz může či má působit. Znění rozsudku okresního soudu je tak dle názoru Odborového svazu KOVO v rozporu s Úmluvou Mezinárodní organizace práce i platnými právními normami České republiky.

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem