Zaměstnance kyjovské firmy pobouřil postoj německých vlastníků – jdou do stávky

(Praha, 18. listopadu 2021) Neúspěšná jednání s vedením kyjovské společnosti RUKO CZ a zástupci zaměstnanců vyústila v rozhodnutí vyhlásit stávku. Základní organizace OS KOVO, TAJMAC-ZPS, a.s., která ve firmě působí, k tomu kroku přistoupila poté, co se německý vlastník rozhodl výrobu v moravském závodě zrušit a přestěhovat ji do Německa. Odmítl však požadavky odborů na přiměřené odstupné, jež by alespoň částečně kompenzovalo náhlou ztrátu pracovních míst desítkám kyjovských zaměstnanců. Časově neomezená stávka zaměstnanců společnosti RUKO CZ začne v úterý 23. listopadu ve 12.00.
 
„Návrh společnosti na výši odstupného je urážkou všech zaměstnanců, kteří odvádějí kvalitní práci. Při obdobném ukončení výroby v Německu by se odstupné pohybovalo v řádu roční mzdy příslušného zaměstnance. Je třeba také zdůraznit, že německá mateřská společnost po zakoupení bývalé společnosti Vrtáky a.s. do této společnosti neinvestovala žádné finanční prostředky,“ uvedl Jaroslav Souček, předseda OS KOVO.
 
„Základní organizace OS KOVO má plnou podporu ve stávce od vedení Odborového svazu KOVO. Podporu stávkujícím už vyjádřilo také vedení ČMKOS. Očekává se, že své stávkující kolegy podpoří také členské odborové svazy sdružené v ČMKOS. Informace také bude předána kolegům odborářům v Německu,“ ujistil předseda OS KOVO.
 
Společnost RUKO CZ Präzisionswerkzeuge s.r.o. vyrábí vybrušované vrtáky a jedná se o tradiční výrobu profesionálních nástrojů v Kyjově (dříve Vrtáky a.s.). Majoritní vlastník společnost RUKO GmbH, který je součástí koncernu Rothenberger Werkzeuge GmbH, navázal na tuto tradiční výrobu v roce 2012 a v současnosti se rozhodl přesunout výrobu do Německa, přestože společnost po celou dobu existence až doposud prosperuje. Domníváme se, že se jedná o klasický případ získání výrobního programu a portfolia zákazníků. Aktuálně zaměstnává v kyjovském závodě 57 lidí.
 
 

Soubor: 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem