Zaměstnanci Pilsen Steel dostali doplatek mzdy za únor

Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel s.r.o., jež v lednu zastavily výrobu, doplatily všem svým téměř 600 zaměstnancům zbytek mzdy za únor. K tomu jim poslaly ještě zhruba třetinu březnové výplaty. Termín doplatku zatím zaměstnavatel neuvedl, řekla dnes ČTK předsedkyně odborů Ivanka Smolková.

Podnik, na který ruští majitelé před třemi měsíci podali návrh na insolvenci, vyplatil únorovou mzdu ve třech splátkách. Celou dohodnutou výplatu měli mít lidé na účtech nejpozději do konce března. Odbory napsaly jednateli podniku, že porušil zákoník práce i kolektivní smlouvu. Desítky zaměstnanců kvůli tomu odešly. Zaměstnavatel je podle Smolkové pustil bez problémů i bez dvouměsíční výpovědní lhůty.

Firma, v níž už je insolvenční správce Jaroslav Brož z Brna, je od ledna v režimu odstávky výroby, která má trvat do konce roku. Lidé jsou doma za 75 procent náhrady mzdy.

Soud přijímá přihlášky pohledávek věřitelů; podle insolvenčního rejstříku dluží podnik více než stovce věřitelů přes pět miliard korun. První jednání soudu o přezkumu pohledávek bude 19. června.

O firmu, kterou přestala financovat banka VEB Kapital, dceřiná firma ruské státní Vněšekonombanky, má podle Smolkové zájem strojírenská skupina Czechoslovak Group Jaroslava Strnada a pražská firma Trojek, významný obchodník s kovovými odpady. "A mluví se ještě o nějakém Rusovi," uvedla předsedkyně odborů.

Odboráři podniku a předseda Odborového svazu KOVO Jaroslav Souček požádali 20. března premiéra Andreje Babiše (ANO) o pomoc. Babiš následující den řekl v Plzni ČTK, že poslal dopisy ministryni průmyslu Martě Novákové (za ANO), aby se obrátila na hlavního věřitele, na majitele a na financující ruskou banku. Premiér se dopisem obrátil také na ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO), a to kvůli nevyplaceným výplatám.

Autor: ČTK, 5. dubna 2019

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem