Zaměstnanci Pilsen Steel dostanou výplatu od úřadu práce

Lidé z Pilsen Steel nedostali část březnové mzdy a celou mzdu za duben. Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel s.r.o., jež letos v lednu zastavily výrobu a jsou v insolvenčním řízení, nevyplatily svým téměř 600 zaměstnancům zbytek mzdy za březen. Podnik jim poslal jen tři čtvrtiny březnové výplaty a za duben lidé nedostali zatím ani korunu. ČTK to ve středu 15. května řekla předsedkyně odborů Ivanka Smolková. Lidé jsou od ledna doma a měli by dostávat 75 procent mzdy.

Ve velké kovárně firmy se ve středu 15. května sešli výrobní a personální šéfové se zaměstnanci. Podle informací ČTK má lidem zbytek březnové výplaty a část dubnové vyplatit do června úřad práce.

"Nabídli jsme firmě, že zřídíme mobilní kancelář v jejích prostorách. Zaměstnanci, jichž se tato situace týká, tak budou moci od 20. až 22. května odevzdávat své žádosti o uspokojení splatných mzdových nároků za březen a duben. Formuláře dostanou přímo na pracovišti," řekl ředitel plzeňské pobočky úřadu práce Zdeněk Novotný. Zákonná lhůta k uplatnění mzdových nároků končí 8. července.

(Další informace pro zaměstnance Pilsen Steel – viz níže!)

Právník regionálního pracoviště Odborového svazu KOVO Vladimír Štich uvedl, že firma, jejíž stoprocentní obchodní podíl vlastní ruský podnikatel Igor Šamis, nemá peníze na vyplacení mezd. Podle Šticha už byl osvědčený úpadek a může dál běžet insolvenční řízení; věřitelé přihlásili pohledávky ve výši téměř sedmi miliard korun. K největším patří ruské banky - Mezinárodní investiční banka (MIB) a VEB Kapital, dcera ruské státní Vněšekonombanky. Odboráři by měli jednat 21. května v poledne v Praze s novým ministrem průmyslu Karlem Havlíčkem (za ANO).

Pokud zaměstnavatel nevyplatí třeba část mzdy do konce následujícího měsíce, tak lidé mohou po uplynutí 15. dne dalšího měsíce okamžitě zrušit pracovní poměr. "Já bych jim to nedoporučovala. Myslím si, že přesně to zaměstnavatel chce, tedy aby se zbavil zaměstanců bez problémů," uvedla Smolková. Úřad práce jim ale vyplatí dlužnou mzdu i bez toho, aby ukončili pracovní poměr. Podle Novotného trvá velký zájem podniků o pracovníky v technických oborech a řada lidí by našla uplatnění.

V Pilsen Steel, který loni přestala financovat banka VEB Kapital, funguje od března insolvenční správce Jaroslav Brož z Brna. Soud stále přijímá přihlášky pohledávek věřitelů. "Jsem trochu naštvaná, že když to (insolvenci) dozoruje státní zástupce, tak se nepídí po tom, kdo, komu a co dluží," uvedla Smolková. Dohlíží na jednání tříčlenného prozatímního věřitelském výboru, v níž jsou MIB, právník Plzeňské teplárenské a v minulých dnech z něj odstoupila VZP. První jednání bylo před 14 dny v sídle firmy, další bude 23. května v Praze.

Krajský soud v Plzni bude 19. června rozhodovat, kteří věřitelé mají na vyplacení pohledávek nárok, jmenuje definitivního insolvenčního správce a zvolí řádný věřitelský výbor, který bude mít více pravomocí než prozatímní. Úpadek firmy se pak bude řešit reorganizací, nebo konkurzem.

Autor:  ČTK  – 15. 5. 2019


Informace pro zaměstnance Pilsen Steel

(Informace ohledně mezd a přítomnosti úřadu práce, poskytnuté vedením personálního úseku Pilsen Steel s.r.o.)

V níže uvedených dnech bude možné podat žádost o uspokojení splatných mzdových nároků za 03/2019 a 04/2019 dle zákona č. 118/2000 Sb. na pracovišti, a to na personálním oddělení v budově č. 10 v 1. patře vlevo, v učebnách č. 2 a 3. K vyřízení žádosti je potřeba si přinést pracovní smlouvu a mzdové pásky za 03/2019 a 04/2019, formuláře žádostí o uspokojení mzdových nároků budou k dispozici na místě.

20.5.2019 8:00 - 17:00
21.5.2019 8:00 - 13:00
22.5.2019 8:00 - 17:00

Dle dohody zaměstnavatele s úřadem práce budou ve výše uvedených termínech v PILSEN STEEL s.r.o. přítomni zástupci právního oddělení úřadu práce a budou přebírat a zpracovávat žádosti o uspokojení mzdových nároků. Aby se celý proces co nejvíce zjednodušil a urychlil, zaměstnavatel připraví pro úřad práce podklady pro vyplnění žádostí.

V souvislosti s výše uvedeným je třeba uvést, že 04/2019 je poslední měsíc rozhodného období, za které je možné žádost u úřadu práce podat. Pokud byste se v uvedených termínech nemohli dostavit, je následně možné žádost podat individuálně na úřadu práce v úředních hodinách, a to nejpozději do 8.7.2019.

V současné době jednatelé připravili skutečné kroky za účelem výplaty mezd za květen a následující měsíce. Rozhodnutí ohledně výplaty mezd včetně termínu výplaty bude učiněno Předběžným věřitelským výborem a soudem na základě poskytnutých návrhů jednatelů PILSEN STEEL.
 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem