Zaměstnanci protestovali proti zištnému jednání společnosti Vítkovice, a.s

Protestující zaměstnanci Vítkovických strojíren. Foto: Lubomír Mišun

V pátek 9. února se více jak 400 zaměstnanců Vítkovických strojíren, s.r.o., zúčastnilo protestního pochodu, jímž vyjádřili nesouhlas se žalobou, kterou u Krajského soudu v Ostravě podala společnost Vítkovice, a.s., Jana Světlíka na prodej části své dceřiné společnosti Vítkovice Power Enginnering, a.s. (VPE), Vítkovickým strojírnám.

Insolvenční správce prodal loni v říjnu zhruba dvě třetiny (kotlárnu a mostárnu) dceřiné společnosti Vítkovice Power Engineering, která byla v konkurzu, společnosti Vítkovické strojírny, a.s. Prodej byl schválen Věřitelským výborem a rozhodl o něm Okresní soud rozsudkem, proti kterému nebylo možné odvolání a rozsudek tedy ihned nabyl právní moci. Proces insolvence také dozorovalo Statní zastupitelství. Noví majitelé začali pro firmu shánět zakázky, což se jim nakonec povedlo – výroba v Mostárně se v současnosti rozjíždí naplno, v Kotlárně zatím jen zčásti, protože ve zdejším provozu potřebuje nová výroba na rozjezd pět až šest měsíců. Majitelé do provozu firmy zatím investovali zhruba 140 miliónů korun (především na mzdy 610 zaměstnanců) a teprve nyní by se investice mohla začít vracet. Od dubna chtěli přijmout dalších 130 až 150 zaměstnanců v dělnických profesích.

Právě v tomto okamžiku, konkrétně 23. ledna letošního roku, podala společnost Vítkovice, a.s., u Krajského soudu v Ostravě žalobu na prodej své bývalé dceřiné společnosti Power Enginnering Vítkovickým strojírnám s návrhem kupní smlouvu zneplatnit. To má devastující dopad na chod Vítkovických strojíren: firmy, které si objednaly nové zakázky, znejistěly a vyčkávají, jednání s bankami ohledně provozních úvěrů se zkomplikovalo. Uvolnění dalšího financování výroby je podmíněno zpětvzetím žaloby. Nejpravděpodobnějším důvodem jejího podání je přitom právě to, že majitel společnosti Vítkovice, a.s., zjistil, že původně ztrátová společnost může být zase ziskovou. Dalším důvodem může být fakt, že strojním vybavením své bývalé dceřiné společnosti ručil Jan Světlík u banky za některé své úvěry. Vítkovice, a.s., chtějí pomocí žaloby zneplatnit prodej a získat zpět majetek své bývalé dceřiné společnosti.

Proti zištnému postupu společnosti Vítkovice, a.s. se postavili zaměstnanci i vedení Vítkovických strojíren. Zaměstnanci dnes dopoledne uspořádali protestní pochod od bran své továrny k sídlu ředitelství Vítkovice, a.s. Zúčastnilo se jej více jak 400 lidí, jak odborářů, tak i odborově neorganizovaných zaměstnanců. Pochod organizovaly obě ZO OS KOVO, které v podniku působí. "Zaměstnanci se obávají, že náš podnik bude muset vyhlásit insolvenci, pokud se v brzké době výroba naplno nerozjede. Požadují proto zpětvzetí žaloby. Pokud by toho spolu s vedením podniku nedocílili, požadují co nejrychlejší jednání státních orgánů, především soudu, aby nejistá a pro podnik likvidační situace netrvala příliš dlouho," řekl Lubomír Mišun, předseda ZO OS KOVO Ocelové konstrukce.

Fotogalerie: 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem