Zaměstnanci si zaslouží prémie, tvrdí odboráři z Iveca

Podpora projednávání dodatku ke kolektivní smlouvě o udělení mimořádných prémií a rozšíření čerpání dovolené ze čtrnácti dnů na tři týdny v celku – to byla hlavní témata mítinku zaměstnanců společnosti Iveco Czech Republic, a.s. ve Vysokém Mýtě, který proběhl v úterý 18. prosince v amfiteátru vysokomýtského M-Klubu. Demonstrační mítink svolala po zatím neúspěšném jednání s vedením společnosti Iveco místní základní organizace OS KOVO Karosa. Na mítinku promluvili zástupci ZO OS KOVO a odboráře podpořil svým projevem také místopředseda OS KOVO Tomáš Valášek. Zaměstnanci, kteří zaplnili celý amfiteátr a jejichž počet přesahoval tři stovky, vyjádřili požadavkům a postupu ZO OS KOVO jasnou podporu.

„Jsem rád, že účast lidí byla velká a že tím zaměstnanci podporují požadavky odborů. Začali jsme oficiální kolektivní vyjednávání s vedením společnosti, o kterém jsme informovali zaměstnance a pevně věříme, že nyní všichni zaměstnanci, kteří nesouhlasí s postojem vedení a chtějí vyjádřit svoji nespokojenost vědí, že se mohou na odborovou organizaci obrátit a důvěřovat jí,“ uvedl předseda ZO OS KOVO Karosa Bohuslav Vítek.

Udržení kvality výroby na úkor volného času

Podle vyjádření zástupců ZO OS KOVO Karosa - zaměstnanci společnosti Iveco pracují v dlouhodobém tlaku vyvolaném zvýšenou odpovědností za agenturní pracovníky, kteří nejsou pro práci dostatečně vyškoleni, někteří z nich neovládají dobře český jazyk, nutný k využití technologické dokumentace při práci a kvalita jejich práce je nízká, což vyžaduje neustálý dohled kmenových zaměstnanců. Napravování chyb způsobených agenturními pracovníky vyžaduje dlouhodobě vysokou přesčasovou práci kmenových zaměstnanců. Výroba se stává náročnější také zaváděním stále složitějších typů vozů, ne vždy technologicky dobře připravených. Přesto produktivita práce podle finančních výkazů firmy, díky obětavé práci kmenových zaměstnanců, každým rokem narůstá. Z těchto důvodů požádala ZO OS KOVO Karosa počátkem října vedení společnosti Iveco o vyplacení mimořádné prémie zaměstnancům, což vedení firmy odmítlo. V následném návrhu zaměstnavatele bylo zaměstnancům nabídnuto navýšení přesčasových a sobotních příplatků a postupné převedení dvou stovek agenturních pracovníků do kmenového stavu. Tuto nabídku ZO OS KOVO Karosa odmítla jako nedostatečnou. V úterý 11. prosince byl zástupci ZO OS KOVO Karosa zaslán zaměstnavateli návrh na zahájení kolektivního vyjednávání, jehož cílem je kromě vyplacení mimořádné prémie i rozšíření čerpání celozávodní dovolené na tři týdny v celku.

Iveco musí přehodnotit svůj přístup!

Na mítinku podpořil odboráře svým vystoupením místopředseda OS KOVO Tomáš Valášek. „Nejméně za poslední čtyři roky si management firmy Iveco zvyšuje zisk na úkor vás, kteří tento zisk vytváříte, to přece není možné. Já si zaměstnavatele vážím, za jeho předcházející přístup ke kolektivnímu vyjednávání, ale pokud slyšíme, že v porovnatelných firmách v České republice dostávají mimořádné prémie v řádech desítek tisíc korun i agenturní zaměstnanci, tak je nynější reakce vedení Iveca na váš požadavek výsměchem. Vyzývám tímto management Iveco Czech Republic, a.s., aby se spojil s italským vedením a uznal nedostatečnost svého protinávrhu. Jako odborová organizace povedeme kvalitní sociální dialog, ale pokud se ze strany firmy nepodaří najít přijatelný kompromis, je možné, že se zde setkáme znovu, ale v podstatně větším počtu. Budeme informovat Evropskou odborovou konfederaci IndustriAll Europe o průběhu a výsledcích vyjednávání a pomůžeme vám k dosažení vašich spravedlivých odměn,“ řekl mimo jiné místopředseda Valášek.

Historie odborové organizace OS KOVO ve společnosti Iveco Czech Republic, a.s. (vyrábějící autobusy - dříve n.p. Karosa) sahá až k sametové revoluci v roce 1989, kdy se OS KOVO národního podniku Karosa úspěšně transformoval na moderní odbory. Účast zaměstnanců v odborech ZO OS KOVO Karosa nyní dosahuje počtu       1 154 členů. Společnost Iveco ve Vysokém Mýtě zaměstnává celkem 3 771 zaměstnanců, z toho 2 796 kmenových a 975 agenturních ( ke dni 30. 11. 2018).

Níže odkaz na video - zpravodajství ČT: Protesty v Iveco pokračují

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10118379000-udalosti-v-regionech-praha/218411000141218-udalosti-v-regionech/obsah/664383-protesty-v-iveco-pokracuji

Fotogalerie: 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem