Zaměstnanci továrny Nexen u Žatce půjdou do stávky

Z ČTK - Zaměstnanci továrny Nexen Tire Europe u Žatce na Lounsku půjdou do stávky. Rozhodl o tom dnes výbor základní organizace odborového svazu Kovo Nexen Tire. Už v lednu odboráři v továně vyrábějící pneumatiky vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli postoji korejských vlastníků firmy ke kolektivnímu vyjednávání. Ke stávce odboráři přistoupili poté, co zaměstnavatel odmítl smlouvu zprostředkovatele, tedy kompromisní dohodu mezi oběma stranami. ČTK to dnes řekl předseda odborové organizace Pavel Rohel, který pracuje v továrně jako elektrikář.

"Musíme projednat podmínky stávky s právníky a potřebujeme se sejít se zaměstnavatelem," uvedl Rohel. Řekl, že stávka začne v lednu příštího roku. Se zaměstnavatelem se odbory domluví na organizaci stávky. Kolik se jich do stávky zapojí, nelze v tuto chvíli podle Rohela odhadnout. Nexen zaměstnává zhruba 1100 lidí. Zaměstnavatel může ještě podle předsedy odborů stávku zvrátit, pokud do tří pracovních dnů před ohlášením termínu stávky podepíše smlouvu zprostředkovatele. Cílem stávky bude, aby zaměstnavatel podepsal kolektivní smlouvu. "Mezi požadavky vycházející z kolektivní smlouvy patří mimo jiné zvýšení mezd o 8,3 procenta, dvacetiprocentní příplatek za noční směnu a víkendy nebo dvě koruny navíc k hodinové sazbě směnařů," řekl Rohel.

Společnost Nexen Tire vyrábí pneumatiky pro osobní a lehká užitková auta. Firma s jihokorejským majitelem sídlí v Bítozevsi na Lounsku, v průmyslové zóně Triangle. Jde o největšího investora v této zóně na hranici Žatecka, Chomutovska a Mostecka. Továrna Nexen zde stojí od roku 2017. Společnost Nexen má další továrny v Jižní Koreji a v Číně.

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem