Zaměstnanci v Hlinsku stále protestují

Neomezená stávková pohotovost, kterou vyhlásili počátkem ledna odboráři OS KOVO ve firmě Backer Elektro CZ a.s. (část někdejší společnosti ETA) v Hlinsku na podporu vyjednávání o zvýšení mezd stále trvá. Přestože mzdy zaměstnanců přesahují minimální mzdu jen o pár stokorun a společnost je dlouhodobě v zisku, její vedení nechce na požadavky odborářů na zvýšení ubohých mezd přistoupit. Veškerá jednání zatím skončila neúspěchem.

„Stávková pohotovost trvá, a bohužel se stále nemůžeme dohodnout. Momentálně zvažujeme další kroky – například tichou formu protestu v podobě obléknutí reflexních vest během jednání. S českým managementem jsme v nedohodě, a proto se již počtvrté pokoušíme dopisem oslovit švédského vlastníka, naše předchozí dopisy ovšem zůstaly bez odpovědi. Zaměstnanci z valné většiny požadavky odborářů podporují,“ uvedla předsedkyně odborářů v Backer Elektro CZ Alena Šírová.

Závod v Hlinsku je součástí švédského koncernu NIBE INDUSTRIER AB . V České republice má koncern celkem tři závody – v Hlinsku zaměstnává kolem tří set lidí. Zabývá se výrobou různých typů topných těles.

Video - Protest zaměstnanců vůči katastrofálně nízkým mzdám – viz odkaz níže:

https://www.youtube.com/watch?v=FA4FAaNYKFY


Vyjádření podpory

Odborový svaz KOVO dlouhodobě sleduje s napětím kolektivní vyjednávání ve firmě Backer Elektro CZ a.s. a plně podporuje důvody, které vedly počátkem ledna k vyhlášení stávkové pohotovosti kolegů v této společnosti. Cílem každého kolektivního vyjednávání je uzavření dobrých mzdových, pracovních a sociálních podmínek u zaměstnavatele. Požadavek na růst mezd ve firmě o 15 % plošně všem zaměstnancům, kdy zaměstnanci pobírají 14-16 tisíc korun v průměru je mírný požadavek. Majitel, švédský nadnárodní koncern NIBE by měl přehodnotit svůj dosavadní postoj k nízkým až dumpingovým mzdám v Hlinsku, které jsou oproti regionálnímu průměru v Pardubickém kraji ve stejném odvětví více jak o třetinu nižší! Personální náklady jsou pro srovnání ve Švédsku 39 EUR/hodinu, zatímco v Hlinsku pouze 6,3 EUR/hodinu. Kolegové, stojíme při Vás a jsme připraveni Vás kdykoli osobně podpořit!

V Praze dne 1. 2. 2019

Tomáš Valášek

místopředseda OS KOVO

 

Soubor: 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem