Zetor nabírá rok od propouštění nové zaměstnance

Rok poté, co brněnský Zetor zahájil propouštění 145 lidí, tedy asi pětiny tehdejších zaměstnanců, nabírá výrobce traktorů nové lidi. ČTK to řekli výkonný ředitel společnosti Marian Lipovský i předseda místních odborů OS KOVO Alois Kazelle.

"Montážní linka je plně v provozu a běží dle výrobního plánu. Počet kusů za určité období se liší právě dle výrobního plánu. Přibližně se bavíme o několika desítkách traktorů za týden," uvedl Lipovský v odpovědi na otázky ČTK.

Původně v prosinci 2018 oznámil podnik propouštění 260 zaměstnanců, nakonec jich do března 2019 propustil jen 145 a už v průběhu roku začal s nábory. Letos plánuje firma přijmout několik desítek nových zaměstnanců.

Právě nábor lidí ale v současné době není snadný. Na trhu práce je k dispozici nejméně uchazečů od poloviny 90. let. "Nese to s sebou samozřejmě i určitou komplikaci ve výrobě, protože zatímco loni odešli zkušení lidé, teď nabíráme lidi zvenčí, které je zapotřebí zaučit. Nějakou dobu trvá, než je možné postavit je k montáži samotné," řekl ČTK předseda místních odborů Kazelle.

Odbory už mají za sebou i vyjednávání o kolektivní smlouvě na letošní rok. Kromě zaručeného dvouprocentního zvýšení mezd vyjednali odboráři pro dělníky plošné zvýšení platu o 1000 korun a zvýšení o 500 korun pro techniky.

"Snad i to by mohlo být pro některé lidi motivační, aby do Zetoru přišli pracovat," dodal Kazelle. Výroba traktorů v Brně se podle něj za poslední dekádu hodně proměnila. Zetor například vyrábí pouze část motorů pro traktory, část motorů ale nakupuje zvenčí.

Marian Lipovský uvedl, že pro letošní rok se chce Zetor zaměřit hlavně na trhy jihovýchodní a východní Asie, Afriky, Jižní Ameriky anebo na Rusko. "Nadále bude pokračovat spolupráce s ruskou společností KEMZ, kde postupně zvyšujeme počet dodaných traktorových setů," dodal Lipovský. Po modelových řadách Major a Proxima dostane nový design letos řada Forterra.

Zetor byl v roce 2018 ve ztrátě 149 milionů korun, výroba traktorů klesla o 685 kusů na 2080 kusů, pro rok 2019 bylo v plánu vyrobit jen 1500 nových strojů.

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem