Image
English
Image
Image
Image

Dnešní demonstrace zřejmě nebyla poslední

Dnes o půl druhé skončila demonstrace „Ne 68“ před Úřadem vlády ČR na nábřeží Edvarda Beneše v Praze. Od 12.00, kdy byl protest oficiálně zahájen, se na pódiu vystřídalo devět řečníků. Projevům naslouchalo několik tisícovek účastníků, kteří sem dorazili ze všech koutů země ve svém volnu. Za opozici vystoupili například šéf ČSSD Michal Šmarda, předseda Hnutí ANO Andrej Babiš a Kateřina Konečná – europoslankyně a šéfka KSČM. Své kolegy přijel podpořit i místopředseda slovenského OZ KOVO či Lisa Mercier z francouzského protivládního hnutí.

K několika tisícovkám kováků i členů dalších odborových svazů, mimo jiné i odborářů z mladoboleslavské automobilky, kteří přijeli v pěti autobusech, promluvil jako první předseda OS KOVO Bc. Roman Ďurčo. „Zvali jsme i zástupce vlády, ale ti mají z nás strach, nechtějí slyšet pod svými okny pravdu,“ upozornil šéf OS KOVO na skutečnost, že si na tentýž den naplánovala vláda výjezdní zasedání v Jeseníku. Na stranu protestujících se přidal i Radim Fiala z SPD, který kritizovanou unijní ekologickou doktrínu Euro 7 označil za nesmysl. Jaroslav Povšík – šéf odborů v mladoboleslavské Škodovce – varoval, že přijetí normy Euro 7 Škodovku „zabije“. Současně vyjádřil přesvědčení, že pokud vláda nebude ochotna své postoje revidovat, jsou odbory schopny zorganizovat mnohonásobně mohutnější protest. „Když politici selhávají, jsou odbory slyšet,“ prohlásil další z řečníků – předseda ČSSD Michal Šmarda.

Europoslankyně a předsedkyně KSČM demonstrantům řekla, že se za tuto vládu stydí. „Vláda udělala špinavou práci za ty, kteří chtějí zničit průmysl v Evropě,“ obvinila Konečná politické špičky země. Předseda ČMKOS Josef Středula se v nadsázce dotkl důsledků navrhovaného zvýšení odchodu do penze. „Při kolektivních vyjednáváních budeme s takovou muset vyjednávat i příplatek za odvoz mrtvoly z pracoviště,“ řekl v úvodu svého projevu. Expremiér a lídr Hnutí ANO opakovaně označil současnou vládu za asociální a zdůraznil výjimečnou roli oborů. „Před kým tato vláda může mít strach? Před vámi odboráři. Pokud se vám podaří zaplnit Letnou, Václavák, pak s vámi začne vláda mluvit,“ prohlásil Babiš. „Vy teď můžete zabránit dalším zvěrstvům,“ dodal.

V závěru demonstrace předložil místopředseda OS KOVO Ing. Ivo Kužel požadavky svazu vůči vládě. „Na věk odchodu do důchodu se nesmí a nebude sahat,“ zaznělo v něm mimo jiné. Předseda svazu Bc. Roman Ďurčo v závěru protestu ujistil, že Odborový svaz KOVO bude trvat na tom, aby vláda své postoje revidovala. „Pevně věřím, že si z dnešního protestu vláda něco vezme, my ji budeme hlídat,“ uzavřel demonstraci předseda svazu. (jom)