Image
English
Image
Image
Image

Jihlavský Dům kultury odborů oslavil šedesátku

V sobotu 18. 12. slavnostním koncertem připomněla jihlavská DKO s.r.o. kulaté výročí otevření dominantní budovy veřejnosti. Ondřej Havelka a jeho Melody Makers mimořádně dramaturgicky poskládaným repertoárem bavil bezmála zcela zaplněný divadelní sál. Mezi speciálními hosty byli zástupci majitelů, čili odborových svazů i předseda senátu Miloš Vystrčil, hejtman Kraje Vysočina V. Schrek, či primátorka Města Jihlava K. Koubová.

Program večera měl podnázev „Potkal jsem svůj sen“ a divákům nabízel od vstupu do DKO zcela netradiční zážitky. Pro všechny hosty byl připraven wellcome drink a výstava „historických“ plakátů hlavního interpreta večera, která mapovala jeho více jak dvacetileté spojení se swingem a jazzem. V úvodu večera, po krátké znělce bandu, přivítal hosty jednatel DKO s.r.o. Petr Palovčík, jehož projev připomněl krátce historii společnosti, vizi do budoucna a reagoval i na výše uvedený podnázev: „Nikdy se mi ani nezdálo, že bych mohl zastávat funkci jednatel  DKO, ale jakmile bylo o tomto rozhodnuto v rámci výběrového řízení, potkal jsem svůj sen, který byl o tom, že si přeji, aby tento dům považovali za vlastní všechny věkové a žánrové skupiny lidí a program tomu odpovídal a plnil jejich sny.“         

Ondřej Havelka v programu nabídl převážně skladby domácích autorů a několik zásadních světových perel swingu. Na konci zhruba dvouhodinového vystoupení byl odměněn dlouhotrvajícím aplausem ve stoje a byl „donucen“ třikrát přidávat.  

Budova DKO Jihlava byla slavnostně otevřena 30. prosince roku 1961, přičemž výstavba podle plánů manželů Machoninových začala o čtyři roky dříve. Od samého počátku byla společnost podléhající svému zřizovateli a nadřízenému orgánu Krajské odborové radě. Do roku 1989 se v Domě kultury kromě kulturních a společenských aktivit, soustředila i činnost zájmových kroužků, tanečního uskupení Svišť, Horáckého folklorního souboru Vysočan, klubové činnosti, dramatického souboru Klicpera, pěveckého souboru Foerster a mnoho dalších. Notářským zápisem ze září 1992 se mění název a právní forma společnosti na DKO s.r.o., společnost s ručením omezeným. Mění se také její financování, kdy výše zmíněné externí zdroje zanikly. Po těžkých začátcích se společnost stabilizovala a ukázala se nejen jako životaschopná, ale jako největší poskytovatel vzdělávacích a kulturních aktivit v krajském městě. Ročně projde sály a učebnami DKO až 100 tisíc lidí.

(red)

foto: Vojtěch Šoula