Image
English
Image
Image
Image

Novela zvyšuje ošetřovné, vyplácet se bude zpětně od března

Rodiče, kteří zůstali doma s dětmi kvůli zavřeným školám, zřejmě dostanou vyšší ošetřovné. Sněmovna ve čtvrtek 1. dubna schválila poslaneckou novelu zákona o úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii. Dávka má vzrůst na 80 procent redukovaného výdělku. Předlohu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident.

Podle specialistky na sociální zabezpečení a daně OS KOVO Ivany Demkové projednává novela především navýšení ošetřovného při uzavření škol po dobu platnosti mimořádného opatření při epidemii. „Z původních 70 procent (u zaměstnanců při plném úvazku minimálně 400 Kč) se ošetřovné zvýší na 80 procent denního vyměřovacího základu, a to zpětně s platností od 1. března 2021. Jedná se o návrh zákona, kterým se mění zákon č. 438/2020 Sb., o úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii a o změně zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů,“ upřesnila Demková.

Podle Demkové by nárok na čerpání ošetřovného v případě první fáze návratu dětí do škol, při tzv. rotační výuce, trval pouze ve dnech, kdy je nařízena distanční výuka. „Na žádosti o ošetřovné se jako dny péče uvedou jen dny distanční výuky, na ostatní dny prezenční výuky by se ošetřovné samozřejmě nevztahovalo. V případě, že máte více dětí a každé bude mít distanční výuku v jiný týden, tak dle informace ministryně práce a sociálních věcí bude možné čerpat ošetřovné na obě děti, ale je nutné mít samostatnou žádost na každé z nich,“ dodala specialistka OS KOVO.

Poslanecká sněmovna postoupila návrh zákona Senátu v úterý 6. dubna. Na ukončení legislativního procesu se čeká. Zvýšení ošetřovného prosazovaly odbory na schůzkách tripartity již v minulém roce, kdy vláda rozhodla o uzavření škol. „V případě, že se uzavřou školy, považujeme za nutné, aby se zvýšilo ošetřovné,“ potvrdil tehdy médiím předseda ČMKOS Josef Středula.

(id, red)