Image
English
Image
Image
Image

Odboráři TAMEH Czech chtějí mzdy řešit se zprostředkovatelem

Odboráři ve společnosti TAMEH Czech, která dodává energie huti Liberty Ostrava, vyhlásili spor o mzdy a navrhli, aby situaci řešil zprostředkovatel. Pro média to ve čtvrtek 4. února za odbory sdělila předsedkyně ZO OS KOVO Odborová organizace Ostravská Huť Mgr. Bc. Alena Sobolová, která je ve vyjednávacím týmu. Už od 18. ledna jsou odbory ve firmě ve stávkové pohotovosti.

Odbory se s vedením firmy nedohodly ani v dalším kole vyjednávání. "Předali jsme zaměstnavateli dopis, že vyhlašujeme spor o mzdy pro rok 2021, a navrhli jsme zprostředkovatele," uvedla Sobolová. Odboráři už dříve uvedli, že zaměstnancům ve firmě loni poklesl průměrný výdělek o 2,03 procenta. Zaměstnanci podle ní na návrh zaměstnavatele reagují takto: "Bohužel náš zaměstnavatel si nás neváží a jeho 'nabídka' je výsměch." Návrh zaměstnavatele podle nich nepokryje ani inflaci.

TAMEH Czech je bývalý závod Energetika, který vznikl jako součást tehdejší Nové huti, nynější Liberty, a dodává huti energie. Když podnik vlastnila skupina ArcelorMittal, byla Energetika vyčleněna do samostatné firmy. V roce 2019 huť změnila majitele, nyní patří do skupiny Liberty Steel Group. TAMEH ale zůstal majetkem společného podniku ArcelorMittalu a polského Tauronu.

(ČTK)