Image
English
Image
Image
Image

OS KOVO předsedovi vlády: Nenařizujte respirátory ve výrobě!

Vážený pane předsedo vlády,

včera (ve čtvrtek 25. 2.) jsem požádal ministra zdravotnictví o posouzení účelnosti nošení respirátorů ve výrobních provozech - dopis přikládám. Poslal jsem tuto prosbu i na ministra Havlíčka a ministryni Maláčovou. Ministr Havlíček mi odepsal, že se zavedením respirátorů vláda nepočítá. Dnes jsou média plná informací údajně od ministra zdravotnictví, že respirátory budou povinné i ve výrobě! Vím, že ministr zdravotnictví dostává nesouhlasné e-maily i od našich předsedů základních odborových organizací (Bosch České Budějovice).

Pane premiére, obracím se proto na Vás se stejnou prosbou. Nejprve si dovolím Vám přiblížit situaci v kovoprůmyslu, kde jde převážně o těžkou fyzickou práci, kde se lidé potí, mají zvýšený výdej tekutin a také zrychlený dech, ve kterém odcházejí z těla škodlivé látky. Zastupuji zaměstnance v horkých provozech (ocelárny, slévárny), zaměstnance pracující ve vnuceném pracovním tempu (automobilový průmysl, elektrotechnický průmysl, strojírenství) a ostatní zaměstnance, kteří mají ve firmách kovoprůmyslu pracovní podmínky, které se neslučují s nošením respirátorů při výkonu práce. Již dnes mají tito zaměstnanci od nošení roušek, které pečlivě dodržují, opruzeniny v obličeji, zhoršuje se jejich dýchání, a to se projevuje také ve zhoršení jejich zdravotního stavu.

Všichni si vážíme práce zaměstnanců ve zdravotnictví, kteří pracují i ve skafandrech, nicméně tam jde o kontakt s potencionálně nakaženými anebo již s nemocnými lidmi. V kovoprůmyslu všichni odpovědní zaměstnavatelé a odpovědní zaměstnanci jsou už dávno pravidelně testováni na covid a chrání se podle opatření vlády. Jinak by už fabriky dávno nejely!

Aktivně na tom spolupracují i odborové organizace v příslušných obchodních společnostech, které se snaží bránit možným excesům. Na případné záchyty se reaguje neprodleně a lidé jsou odesíláni do karantény a na léčení.

Pokud budou skutečně lidé donuceni povinně ve všech výrobních provozech používat od pondělí 1. března 2021 při práci respirátory, způsobí to ve výrobních provozech vlnu nespokojenosti, jejíž intenzitu je v této chvíli těžké předvídat. Pokud bude vláda trvat na nošení respirátorů ve výrobě, musí se připravit na velmi negativní reakce veřejnosti právě z výrobních provozů.

Již rok slýcháme, jak je důležité, aby se nezastavila výroba, průmysl, ekonomika. Přitom vláda, ani ministerstvo zdravotnictví nejsou ochotni nařídit úpravu pracovních podmínek zaměstnanců ve výrobě, pokud se týče možnosti přestávek pro zaměstnance na možnost odložit si na chvíli roušky a zregenerovat dýchání. Nyní to má být ještě zpřísněno povinností nosit respirátory.

Podle informací z našich odborových organizací vzrůstá vlna silné nespokojenosti mezi zaměstnanci, kteří musí pracovat ve fyzicky náročných výrobních provozech a těmi, kteří mohou pracovat z domova. Obávám se, že pokud přikážete povinné nošení respirátorů na těchto pracovištích, nevyhnutelně dojde ke zhoršení zdravotního stavu těchto zaměstnanců!. Důsledkem bude zastavení některých průmyslových provozů, což vláda určitě nechce.

Bohužel musím také uvést, že soustavné mediální zdůrazňování nutnosti pokračovat ve výrobních provozech v práci, aby se nezastavila ekonomika, evokuje v našich členech přirovnání k pracovním lágrům, kde se musí jen pracovat a spát. Kdyby to nebylo po ročním období, kdy se lidé snaží dodržovat vládní opatření, bohužel bez potřebného účinku, zaměstnanci by to určitě akceptovali.

Dnes mezi našimi zaměstnanci není vidět světlo na konci tunelu a jejich ochota participovat na dalším zpřísnění jejich pracovních podmínek se blíží nule.

Podporujeme plně testování stejně jako očkování účinnými vakcínami. Současně Vás žádáme, aby nošení respirátorů v průmyslových provozech vycházelo z konkrétních podmínek firem, bylo případně doporučeno, ale rozhodně nebylo nařizováno plošně jako povinnost. Jsem přesvědčen, že právě tento pružný postup by zvýšil důvěru v postup vlády při zvládání této pandemie.

Dovoluji si Vás požádat o zvážení výše uvedených skutečností ve prospěch celé společnosti v ČR.

S pozdravem

Jaroslav Souček

předseda Odborového svazu KOVO

26. 2. 2021