Image
English
Image
Image
Image

Parlamentní výbor projednával petici odborů

„Peticí proti odchodu do důchodu v 68 letech a za dřívější odchod do důchodu zaměstnanců v náročných profesích“ se v úterý 6. června odpoledne zabýval Petiční výbor Poslanecké sněmovny parlamentu ČR. Dokument podle předsedy ČMKOS Josefa Středuly podepsalo během necelých tří měsíců více než 82 tisíc signatářů.

„Petice získala plnou podporu petičního výboru, aby byla projednána co nejdříve. Sám za sebe proti obsahu petice nic nemám a plně s touto peticí souhlasím,“ řekl v úvodu jednání poslanec a šéf SPD Tomio Okamura, který jako zpravodaj veřejné projednávání řídil. „Toto je v novodobé historii petice, kterou podepsalo nejvíce lidí – většina je z řad odborářů,“ upozornil předseda ČMKOS Josef Středula. Podle jeho vyjádření dokazuje obrovské množství podpisů, že vládou chystaná důchodová reforma je společenským tématem prvního řádu.

Místopředseda ČMKOS JUDr. Vít Samek, který kvůli jednání petičního výboru přerušil svou účast na konferenci Mezinárodní organizace práce v Ženevě, poslancům a asi stovce hostů veřejného projednávání předložil komplexní analýzu důsledků vládní reformy. Ta ve své současné podobě představuje hrozbu, že se v jejím důsledku řada lidí dostane do obrovských existenčních problémů a bude čelit citelnému propadu životní úrovně. Představil také alternativní návrhy, které by podle jeho slov dokázaly neutěšenou situaci řešit, aniž by existenčně ohrozily tisíce lidí. „Vláda si vybrala důchodový systém jako první ukázku reformy veřejných financí,“ upozornil Samek. Poukázal na to, že se důchodovou reformou současná politická garnitura snaží řešit problémy, jež s ní nesouvisejí, tedy především napravit rozpočtový deficit.

Tomio Okamura v závěru veřejného projednávání shrnul, jak bude důchodová reforma, jíž se má tento týden ve čtvrtek vláda zabývat. „Jde o změny, které výrazně poškodí všechny příjemce důchodů – současné i budoucí,“ komentoval Okamura koncepci reforem. Jeden z bodů návrhu usnesení petičního výboru po jeho veřejném projednávání ukládá Ministerstvu práce a sociálních věcí, aby se argumenty petice zabývalo a zohlednilo je při své legislativní činnosti. (jom)