Image
English
Image
Image
Image

Protest v Ostravě: Kováci se postavili vládním reformám

Na demonstraci na Náměstí Jiřího z Poděbrad v Ostravě se v úterý 27. června sešlo přes tisíc kováků, včetně kolegů ze Škody Mladá Boleslav. Akci uspořádal Odborový svaz KOVO a podpořily ji i další svazy.  Protestu se účastnili dokonce i odboráři z Rakouska, slovenské odboráře v Ostravě zastupoval člen předsednictva OZ KOVO Jaroslav Kordek. V závěru více než hodinu trvající demonstrace přednesl místopředseda svazu Ing. Ivo Kužel požadavky, v nichž kováci vládu vyzývají mimo jiné k sociálnímu dialogu či revizi důchodové reformy.

Odbory v Ostravě daly najevo, že se odmítají smířit s chystanými kroky vlády, jimiž chce normalizovat deficit státního rozpočtu. Ten dosáhl na konci května 271,4 miliard korun. Řečníci varovali, že navržený konsolidační balíček odporuje potřebám občanů a způsobí masivní propad životní úrovně a chudobu. „Máme jednu z nejvyšších inflací v Evropě, jedny z nejdražších energií, a co vláda chystá? Opět se nás chystá zdanit, zdražovat,“ řekl v Ostravě předseda OS KOVO, Bc. Roman Ďurčo.  „Chtějí především po nás, po zaměstnancích, po obyčejných lidech, po důchodcích, po živnostnících, abychom to zaplatili, ale těch bohatých, těch se nedotýkají,“ zkritizoval předseda svazu strategii vlády. Demonstranti jeho výroky podpořili hlasitým troubením, pískáním a máváním vlajkami. Nad hlavami davu bylo vidět transparenty s nápisy „Jsme proti poškozování práv zaměstnanců i řadových občanů“, „Demokracie je totalita“. Jeden z transparentů dokonce přirovnal důchodovou reformu v režii ministra Stanjury a premiéra Fialy k měnové reformě Zápotockého v roce 1953, která tehdy doslova ožebračila celý národ.

„Vyzýváme tě vládo, pojď jednat o změnách. Máš jednu z posledních šancí udržet sociální smír v České republice,“ varoval politiky v závěru svého vystoupení v Ostravě předseda OS KOVO. Z vyjádření řečníků jednoznačně vyplynulo, že vládní koalice neústupným prosazováním svých reforem vede zemi k nestabilitě ekonomické i sociální. Vytýkají vládě, že k projednávání návrhů reforem nepřizvala sociální partnery, ignoruje návrhy a řešení, s nimiž odbory přišly a odmítá dialog. Její reformy označili za asociální. „V roce 89 jsme stáli na náměstích, abychom měli lepší život. A dnes, po 33 letech musíme bojovat za důstojnou mzdu, důstojné podmínky,“ připomněl ve svém projevu předseda ČMKOS Josef Středula. Na jeho otázku, zda jsou připraveni pokračovat v protestních akcích, reagovali demonstranti bouřlivým souhlasem.

Protest organizovaný Odborovým svazem KOVO ukončil místopředseda Ing. Ivo Kužel prohlášením, v němž svaz ve čtyřech bodech formuluje své požadavky. „Žádáme vládu, aby přestala podceňovat roli sociálního dialogu, zahájila skutečný sociální dialog o navrhovaných opatřeních tak, že výsledek nezažene naši republiku do pasti poklesu ekonomiky a nárůstu chudoby občanů,“ citoval z dokumentu místopředseda Ing. Ivo Kužel. Další body Prohlášení OS KOVO vybízejí k posílení role sociálních partnerů, k přípravě strategického plánu důchodové reformy, na němž se shodnou jak politici, tak i sociální partneři a odborná veřejnost.  Poslední z deklarovaných požadavků prosazuje uzákonění dřívějšího odchodu do důchodu bez sankce pro zaměstnance vykonávající práce zařazené do 3. a 4. kategorie rizika. (jom)

Z médií:

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-proti-vlade-demonstruji-v-ostrave-stovky-lidi-40436139