Image
English
Image
Image
Image

Stávková pohotovost ve firmě Gates Hydraulics s.r.o.

Dne 31.3.2022 vyhlásila odborová organizace ve firmě Gates Hydraulics s.r.o. stávkovou pohotovost do doby, než dojde k podpisu nové kolektivní smlouvy. Důvodem pro vyhlášení stávkové pohotovosti je odmítnutí všech návrhů dílenské odborové organizace Gates (DOOG), týkajících se mzdové části KS.

V březnu roku 2021 byl podán návrh kolektivní smlouvy na období 2022–2024. Během následujících měsíců se smluvní strany dohodly na finálním návrhu kolektivní smlouvy. Finální návrh obsahoval mzdového navýšení o 5 % všem zaměstnancům po dobu trvání KS, rozšíření benefitů, bonusů a odměn.

Osm měsíců čekala odborová organizace na odsouhlasení této finální podoby návrhu KS z vedení nadnárodního korporátu. V březnu 2022 začal zaměstnavatel rozdávat dodatky ke smlouvám, aniž by byly odborům poskytnuty jakékoliv informace. Odborová organizace si proto vyžádala jednání s vedením společnosti. Na tomto jednání zaměstnavatel odborové organizaci direktivně oznámil mzdové navýšení v průměru o 3 %. Toto navýšení je pro odborovou organizaci nepřijatelné, a to jak z důvodu současné situace, tak i z důvodu poklesu reálných mezd oproti roku 2021.

Po dlouhém zvážení se odborová organizace rozhodla tuto situaci medializovat.

„Zaměstnanci firmy jsou velmi tolerantní, ale po rocích velmi dobrých výsledků společnosti, kdy výkony zaměstnanců umožnili firmě velký růst, a firma se jim odměňuje tím, že nechce řešit s odbory nárust mezd. A to navíc v době ekonomické krize, když se zaměstnancům denně mění život před očima, je nemorální. Tomuto říkají zaměstnanci jednoznačné NE! Považujeme to za narušování sociální smíru. Vzhledem k předchozím zkušenostem ve vyjednávání odborová organizace neustoupí! Apelujeme na solidárnost a konstruktivní přístup ze strany vedení společnosti.“, uvedli zástupci odborové organizace.

Gates Hydraulics s.r.o. je evropský výrobce kovových součástek pro hydraulické hadice, montážních celků, ohýbaných trubek a SCR hadic. V rámci společnosti Gates Corporation a divize Fluid Power se specializuje na výrobu pro evropský trh. Produkty jsou používány v oblasti průmyslové a zemědělské techniky, jejichž výroba probíhá za pomocí nejmodernější výrobní technologie.

Výroba byla zahájena v České republice na počátku roku 2006 a v současnosti společnost zaměstnává přes 230 zaměstnanců.