Image
English
Image
Image
Image

Stávkovou pohotovost ve Ferrometu následují další firmy

Poté, co odbory ve společnosti Ferromet v Železárnách Veselí nad Moravou v polovině ledna vyhlásily stávkovou pohotovost, se ke stejnému kroku rozhodli také jejich kolegové z dalších dvou firem. Železárny Hrádek a Válcovny trub Chomutov se k akci připojily během následujících několika dnů. Reagují tak na neochotu zaměstnavatele uzavřít regulérní kolektivní smlouvu. Podle oslovených odborářů odmítá vedení zmíněných podniků osobní jednání se zástupci zaměstnanců s poukazem na obavy z šíření koronaviru. Svůj postoj nepřistoupit k sepsání kolektivní smlouvy zdůvodňuje nejistým vývojem v době pandemie. Ferromet ve Veselí nad Moravou, Železárny Hrádek a Válcovna trub Chomutov patří do hutní skupiny Z-Group Steel Holding podnikatele Zdeňka Zemka.

Stávkovou pohotovost do doby uzavření vyjednávání kolektivní smlouvy na letošní rok 20. ledna vyhlásili také v chomutovských válcovnách. „K tomuto kroku došlo až po neúspěšném vyjednávání o návrhu kolektivní smlouvy, který byl předložen zaměstnavateli už 20. 10. 2020,“ zdůvodnil rozhodnutí předseda ZO OS KOVO Válcovny trub Josef Maršálek. Podle jeho vyjádření mají tamní zaměstnanci k nespokojenosti o důvod víc – vedení jim zrušilo bonus za docházku. Ten měsíčně činil minimálně dva tisíce korun. Odboráři v Chomutově po neúspěšných jednáních počátkem ledna předložili návrh na zprostředkovatele. S tím ale zaměstnavatel nesouhlasil.

„Odbory proto 14. ledna zaslaly žádost na Ministerstvo práce a sociálních věcí o určení zprostředkovatele na řešení sporu o uzavření kolektivní smlouvy,“ uvedl Maršálek. „Zaměstnavatel se odvolává na pandemii a nařízení k zamezení šíření koronaviru jenom proto, aby nemusel jednat a uzavřít závaznou kolektivní smlouvu,“ dodává předseda chomutovských kováků. Válcovny zaměstnávají necelých 220 lidí, členy odborů je přibližně třetina z nich.

Do stávkové pohotovosti vstoupili 27. ledna také v Železárnách Hrádek. K protestu mají obdobné důvody jako jejich kolegové ve Veselí a Chomutově. „Ani tady jsme žádné větší výkyvy ve výrobě nezaznamenali. Argumenty vedení společnosti, které odmítá osobní jednání, vnímám tak, že jde spíš o snahu využít mimořádné situace k tomu, aby se vedení mohlo kolektivnímu vyjednávání vyhnout. Pokud se dodrží všechna hygienická opatření, není žádný důvod, proč bychom se nad požadavky zaměstnanců nemohli sejít osobně,“ řekl předseda tamních kováků Petr Horčic. Železárny Hrádek aktuálně zaměstnávají téměř 160 lidí, zhruba polovina z nich je členy Odborového svazu KOVO.