Odboráři z IGM Hamburg navštívili Prahu a Lidice

Především mladí odboráři z německého odborového svazu IG Metall navštívili v rámci svého závěrečného studijního programu Prahu. V termínu od 15. - 21. 6. 2014 měli kolegové z Německa (doprovázeli je mladí z OS KOVO - předseda Komise mladých Tomáš Valášek a její člen t Třineckých Železáren Ondřej Bujok) naplánovaný bohatý program. V rámci něj postupně poznali nejen krásy hlavního města České Republiky Prahy, ale i jiných koutů ČR.

Během pobytu absolvovali 2 semináře v Domě odborových svazů. O aktuální ekonomické situaci v ČR z pohledu ČMKOS se dozvěděli od ekonomického experta ČMKOS Ing. Martina Fassmanna. Systém zastupování odborů a zaměstnanců v ČR velmi ochotně vysvětlila vedoucí mezinárodního odělení ČMKOS Ing. Lucie Studničná. Odboráři měli možnost i krátké diskuse s předsedou ČMKOS Josefem Středulou a o mezinárodních aktivitách OS KOVO a evropských radách zaměstnanců pohovořila Mgr. Dana Sakařová z mezinárodního oddělení OS KOVO.

Vše o historii ČR a všeobecných informacích z České Repubiky se dozvěděli kolegové z Německa od p. Neklana Juna, který zároveň domluvil návštěvu celé skupiny v Lidicích v místní Galerii a setkání s 3 přeživšími ("Lidickými dětmi") z Lidické tragédie.

Velice zajímavá byla návštěva Lobkowiczkého paláce a Velvyslanectví Spolkové Republiky Německo a také následná diskuse se sociálním ataché panem Axmannem. Zde měli návštěvníci možnost shlédnout dobový film o událostech z léta a podzimu r. 1989.

Neméně zajímavé byly návštěvy Německo – české průmyslové a obchodní komory s následujícím rozhovorem na téma „Německé investice v České Republice" s referentem panem Hannesem Lachmannem a návštěva Evropského domu, kde proběhl referát na téma „ČR a vztahy s Evropskou unií„ s panem Martinem Pelzem.

Výjezdním dnem byl čtvrtek 19. 6. 2014, kdy kolegové navštívili podnik s německým kapitálem Metal Trmice, kde má OS KOVO i svoji základní organizaci a odboráři si při následné diskusi mohli vyměnit své zkušenosti stejně jako u 2 společných večeří spolu s místopředsedou OS KOVO Jaroslavem Součkem a předsedou ČMKOS Josefem Středulou.

 

 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem