Celosvětový akční den "Neberte nám právo na stávku"

Právo na stávku bylo potvrzeno!

Po měsících tlaku, vyvíjeného ze strany odborů (včetně OS KOVO, který se ke kampani rovněž připojil) se podařilo dosáhnout toho, že skupina zaměstnavatelů v ILO (Mezinárodní organizaci práci) uznala právo na stávku a to po zásadním tripartitním zasedání ILO, které proběhlo v Ženevě 23.-25.2. 2015.

Skupina zaměstnavatelů toto právo původně zpochybnila, protože nebylo výslovně uvedeno v úmluvě ILO číslo  87, navzdory tomu, že toto právo bylo univerzálně vládami, zaměstnanci a zaměstnavateli akceptováno. Následoval Globální protestní den 18.2.2015, v rámci něhož proběhlo na 100 aktivit v 60 různých zemích, jehož cílem bylo vyvinout tlak na vlády a zaměstnavatele v ILO. Následně bylo uznáno, že právo na stávku a svoboda sdružování patří k fundamentálním principům a právům ILO.

Jyrki Raina, generální tajemník IndustriALL Global k tomu uvedl: "Uznání práva na stávku ze strany zaměstnavatelů je velice pozitivním krokem kupředu. Je třeba uznat zásluhy našich členů, kteří těžce bojovali za zachování tohoto základního práva. Nicméně, boj není u konce. Musíme zůstat ostražití a zajistit, aby si zaměstnavatelé opět nevzali právo na stávku jako své rukojmí".

Bráníme své právo na stávku!

18. února 2015 - Celosvětový akční den "Neberte nám právo na stávku"

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem