Právo na stávku bylo potvrzeno!
Po měsících tlaku, vyvíjeného ze strany odborů (včetně OS KOVO, který se ke kampani rovněž připojil) se podařilo dosáhnout toho, že skupina zaměstnavatelů v ILO (Mezinárodní organizaci práci) uznala právo na stávku a to po zásadním tripartitním zasedání ILO, které proběhlo v Ženevě 23.-25.2. 2015.
Skupina zaměstnavatelů toto právo původně zpochybnila, protože nebylo výslovně uvedeno v úmluvě ILO číslo 87, navzdory tomu, že toto právo bylo univerzálně vládami, zaměstnanci a zaměstnavateli akceptováno. Následoval Globální protestní den 18.2.2015, v rámci něhož proběhlo na 100 aktivit v 60 různých zemích, jehož cílem bylo vyvinout tlak na vlády a zaměstnavatele v ILO. Následně bylo uznáno, že právo na stávku a svoboda sdružování patří k fundamentálním principům a právům ILO.
Jyrki Raina, generální tajemník IndustriALL Global k tomu uvedl: "Uznání práva na stávku ze strany zaměstnavatelů je velice pozitivním krokem kupředu. Je třeba uznat zásluhy našich členů, kteří těžce bojovali za zachování tohoto základního práva. Nicméně, boj není u konce. Musíme zůstat ostražití a zajistit, aby si zaměstnavatelé opět nevzali právo na stávku jako své rukojmí".
Bráníme své právo na stávku!
18. února 2015 - Celosvětový akční den "Neberte nám právo na stávku"