Image
English
Image
Image
Image

Smlouva, na niž se čekalo čtyři roky, je konečně na světě

Odboráři ve společnosti Nexen Tire podepsali v pátek 30. června kolektivní smlouvu se zástupci korejského vlastníka. Podpisu dokumentu předcházela řada bezvýsledných jednání, jež nakonec počátkem letošního roku vyvrcholila stávkou a intervencí nejvyšších představitelů OS KOVO. Teprve to přimělo management, aby s odboráři zahájil seriózní jednání

„Podařilo se dosáhnout kompenzace ztrát z minulého roku, což bylo 20 tisíc pro všechny, a navýšení mezd o 8 %, přičemž 6,4 % jde do tarifních mezd,“ shrnul nejpodstatnější body průlomové kolektivní smlouvy předseda ZO OS KOVO NEXEN TIRE Pavel Rohel. Dokument pokrývá období do 28. února 2025. „Mzdová část kolektivní smlouvy se váže na mzdový předpis, a ten je definován ročními změnami. V prosinci zahájíme nové vyjednávání o navyšování mezd pro příští rok,“ upřesnil předseda kováků Pavel Rohel.

„Mám velkou radost, že konečně mohu říci, že se po čtyřech letech podařilo ve firmě Nexen uzavřít kolektivní smlouvu. Přesně kvůli tomu se angažuji už léta v odborech,“ okomentoval úspěšné finále vyjednávání odborářů s vedením Nexenu Bc. Roman Ďurčo, předseda OS KOVO. Ten se angažoval v řadě vypjatých jednání se zástupci korejské strany, do nichž se zapojili i politici. „Lidem se podařilo vybojovat to, na co měli dle mého názoru nárok už dávno. Jako Odborový svaz KOVO jsme jim poskytli odbornou a právní podporu. Aktivně jsme se účastnili jak protestů, tak jednání. S výsledkem jsme spokojeni. Zvýšily se mzdy, doplatil se bonus za předchozí období a lidé mají jasný rámec pro kolektivní vyjednávání. Zástupci korejského vlastníka pochopili, že s odbory má smysl jednat, že chceme dosáhnout kompromisu, který přispěje k slušným pracovním podmínkám i dobré atmosféře ve firmě,“ dodal Ďurčo.

Podle Pavla Rohela je podpis dlouho očekávané kolektivní smlouvy známkou toho, že zaměstnavatel začal vnímat odbory jako partnera. „Hezky to ukázala situace, kdy si zaměstnavatel na základě dění ve vládě a jejích balíčků chtěl zajistit větší bezpečí, co se týče benefitů. Napsal jsem řediteli osobní mejl a na základě toho jsme do kolektivní smlouvy doplnili naši větu, že benefity nebudou sníženy. To je asi poprvé, co jsem zažil, že nebyl žádný problém, dodává předseda kováků v Nexenu.

Ve firmě, která zaměstnává celkem tisíc lidí, je členy OS KOVO přibližně pětina z nich. Společnost patří k předním výrobcům pneumatik, kromě České republiky má výrobní závody v Koreji a Číně. Své produkty distribuuje do více než 150 zemí.   (jom)