Image
English
Image
Image
Image

U KLUB v DKO nabízí pomoc válečným uprchlíkům

V prostorách bývalé restaurace v budově DKO Jihlava našel azyl U KLUB, který lidem z Ukrajiny nabízí zdarma oblečení, základní kosmetické potřeby a drogerii, hračky, ale i chvilku oddechu a malé občerstvení. Celou aktivitu zaštítily dvě dobrovolnice s přemírou energie Lála Heřmanová a Adéla Špaková z Jihlavy. DKO jim vyšlo vstříc zapůjčením prostor na nezbytnou dobu zcela zdarma.

Celou akci popsala Lála Heřmanová takto: „Začalo to "malou" sbírkou, kdy se překvapivě sešlo velké množství oblečení, hygieny a drogerie. V tu chvíli už jsme tušili, že věci nechceme posílat na hranice, ale nechat si to pro maminky s dětmi, které utíkají před válkou. Navíc jsme chtěli této pomoci dát lidský přístup, kdy věci nedostanou zmuchlané v pytli, ale mohou si důstojně vybrat, co by chtěly a co potřebují“.

Vedle materiální pomoci následně vytvořily ženám klidné útočiště, kde si mohou sednou, chvilku odpočinout, potkat se s krajankami a vyměnit si zkušenosti z posledních dnů. Pocitu klidu napomáhají káva a dobroty z pekárny Veselo. Ve sbírce se vybralo také velké množství hraček, takže vznikl i dětský koutek, aby se i děti mohly socializovat a zapomenout na válečné útrapy. Od prvních chvil navštěvuje U KLUB velké množství maminek s dětmi a často slova díků doplňují slzami naděje.

„Nápad na podobné „místo pomoci“ se nám moc líbil a okamžitě jsme hledali řešení jak jej realizovat. Rychlost reakce byla podle nás hodně důležitá, stejně jako fakt, že nadohled je krajské centrum, kde se občané Ukrajiny evidují a získávají první informace. Pokud potřebují okamžitou pomoc, tak jsme skutečně nadosah,“ komentoval akci z pohledu DKO s.r.o. jednatel Petr Palovčík.

Město Jihlava připravuje vlastní sídlo, kde bude možné poskytovat podobné služby, spojené i s krátkodobým ubytováním a improvizovaným školícím centrem. Přesto se vedení města rozhodlo podpořit vstřícnost DKO a přislíbený finanční příspěvek pomůže uhradit alespoň část energií na provoz klubu.